| ionitaflorina a întrebat:

Eu nu suport lumina de neon, prefer sa stau in bezna toata ziua, decat sa vad lumina aia rece si urata... Dar la birou toata lumea vrea neonul aprins... ce sa fac?

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Daca stai la un monitor este recomandat sa ai cat de cat macar o lumina locala(veioza) altfel risti sa pierzi din acuitatea vizuala.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti folosi lampa locala cu bec incadescent, ochelari cu filtru de "naturalizare" a luminii, etc.
Sunt si neoane cu culoare "mai naturala".
Problema se poate si TREBUIE discutata cu conducerea si cu cei de la protectia muncii.
Daca componta culorilor din iluminat este necorespunzatoare, poate provoca oboseala, nevrozitate, deteriorarea vederii, in functie de organism. Deci nu numai tu esti afectata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa este, la fel patesc si eu. Dimineata trebuie aprinse neoanele pentru ca nu ar fi suficienta lumina (desi monitorul are lumina lui, nu-i asa) iar la amiaza se trag jaluzelel ca vine prea multa lumina de afara si apoi e nevoie de lumina tot de la neoane! Bine totusi ca exista si lumina naturala, altfel ar fi chiar usturator.