| Alexandraadam2 a întrebat:

Buna seara TPU.Am o mica, mare problema legata tot de scoala. Ieri am venit cu o caciula verde neon si unei colege nu i-a placut si ca semn de ne placere nu a putut sa imi zica" ai o caciula urata" nuuu... a trebuit sa mi-o ia cu forta si sa si-o puna sub scaun si mi-a aratat si... mda.Partea rea este ca am zis-o la diriginte si stiu ca e biine, dar acum este toata ziua cu ochii pe mine zice ea de razbunare.Si cand cineva pateste ceva e vina mea._. Cum pot rezolva deoarece dirigul nu vrea sa ma asculte si zice ca este treaba mea. straight face.Va rog ajutati-ma nu o mai suport

13 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cam nesimtita colega asta ta, poate te place

| Alexandraadam2 explică (pentru mona):

Serios._. ma place... daca era un baiat intelegeam dar fata ce naibaa nu o fi lesbiana sau ce naibii

| mona a răspuns (pentru Alexandraadam2):

,,te place,, e un fel de a spune si nu ar fi de mirare sa fie atrasa de fete

| Melancolică a răspuns:

Vorbeşte personal cu ea şi spune-i că ce ţi-a făcut nu ţi-a picat tocmai bine. Oricum n-ar trebui să te intereseze dacă vrea să se răzbune pe tine sau chestii de genul, tu ai făcut ce ai simţit şi trebuie să-ţi asumi asta! Fiecare are stilul lui propriu!
Baftă!

| MBG a răspuns:

Vorbeste si tu cu parintii si rezolvati problema daca dirigu' nu te baga-n seama

| TashaUhm a răspuns:

Stai de vorba cu ea intre 4 ochii!
Daca nu merge! Da si tu vina pe ea!happy

| Alexandraadam2 explică (pentru TashaUhm):

Cum sa stau daca ea se chitoneste non stop cu baietii?

| isabelabela a răspuns:

Pai si eu am avut o "colega" cam asa dar cand am incercat sa vorbesc cu ea nu m-a ascultat daca nici pe tine nu te asculta arata-i ca nu-ti pasa de mica ei "razbunare"planificata si fa-ti un grup de prieteni cu care sa stai mereu sa sa ii arati ca tu nu o bagi in seama daca te asculta dar vezi ca e mai dificila si la orice chestie ea vrea razbunare desi v-ati impacat las-o in pace cai atunci cand o sa vada ca nu are cu cine o sa plece cu buza "umflata" si o sa-si vada de micul ei plan diabolic altundeva (dar poate colega ta e mai calumea ca "colega" mea si nu e nevoie de toate astea)

| Alexandraadam2 explică (pentru isabelabela):

Nai sa vezi de treaba cu ea

| isabelabela a răspuns (pentru Alexandraadam2):

Atuncia pur si simplu arata-i ca pentru tine nu e o persoana importanta ("colega" mea era asa pe clasele 1-4 si daca iti spun ca desi prima data am vorbit cu ea dupa am inceput sa-i dau cu flit si s-o expediaz iar acum cand dupa doi ani de scoala fericit s-o trezit sa se mute la mine la scoala si nu stiu cum a ajuns si in aceeasi clasa deja ma luase toti dracii, dar singura a venit la mine pentru ca era noua si incerca sa se imprieteneasca cu mine si acum nu mai e aceeasi "dusmanie" intre noi dar nici nu imi e cea mai buna prietena)poate colega ta mai incolo o sa-si dea seama ce prietena ar fi putut avea iar daca nu inseamna ca chiar e proasta

| Alexandraadam2 explică (pentru isabelabela):

A fost prietene dar aa mi-a interzis..si eu ascult de mama ca de Dumnezeu... si mi-a zis sa nu mai vorbesc cu ea si nu am mai vorbit motivul:toti baietii o intindeau pe la colturi si ii puneau mana pe fund pe sanii si dastea...in fine chiar nu mi-a pasat :s prietenie vezi sa nu, nu am prea multi prieteni dar sunt deschisa pentru prietenii gen:vorbesti cu mine ok si eu nu vorbesti nu a afeccteaza.sunt genul care vorbeste cu toti ciar daca nu ii plac. si da o fi proasta laughing). Apropo i-a scazut niste puncte la purtare pentru ca a fumat si a adus energizant in scoala. daca mai face ceva scap de ea big grin

| isabelabela a răspuns (pentru Alexandraadam2):

Inseamna ca-i dusa de-a binelea cehiar nu merita una ca ea daca era mai putin nu stiu DEPRAVATA mai ziceai si chiar daca nu o stiu sunt sigura ca o va da in bara si va pleca in curand din cate mi-ai povestit clar "colega" mea era mai ok ca astahappy

| Andrei7447 a răspuns:

Buna!
OK, Sa trecem la treaba :
Pai dupa ce ai spus in intrebare, acea fata nu este o colega, un coleg ar trebui sa fie ca un prieten, de fapt, din colega a devenit dusman dintr-o chestie banala.
Incearca sa vorbesti cu ea, intreab-o de ce face asta si incercati sa va impacati, daca nu, spune-i ca nu merita sa te faca de rahat doar pentru ca ai parat-o la diriginte.
Ea nu e mai presus decat tine, asa ca ai curaj cand vorbesti cu ea.
Iar daca nu merge, hum... ai spus ca tot ce se intampla in clasa "e vina ta"
punete la un pact cu colegii ca atunci cand te paraste pe nedrept, macar colegii tai sa spuna adevarul.
Sper ca am fost de ajutor.
Daca am fost de ajutor te rog FUNDA si spune-mi daca ai reusit cevawinking
Noapte buna!
- Rocko