| 9eMMy3 a întrebat:

Eu traiesc in Italia si am vazut ca in tara daca lucrezi la un call center pe limba italiana te platesc destul de bine. Nu ca limba olandeza dar totusi, am vazut ca e ceva.
Daca cineva stie in Bucuresti cam cat ai putea sa ajungi daca stii limba italiana. Pe olx am vazut cel mai mult ar putea sa iti dea 2400 de lei, daca lucrezi mai multi ani e posibil sa creasca salariul?
Daca cineva lucreaza ca asa ceva sa imi dea ceava informatii v-as fi tare multumitor.

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Call center... alea nu sunt joburi de om normal. Alea sunt joburi de sclav, de aia le-au si externalizat in Romania. Mai bine ia si fa-te sofer de tir/autocar pe relatia Italia.

| 9eMMy3 explică (pentru KodrutZ):

Am un prieten care lucreaza la un call center in Bucuresti de vreo 2 luni si zice ca e foarte, foarte lejer. il plateste 900€ pe luna... call center in limba olandeza.

| KodrutZ a răspuns (pentru 9eMMy3):

O fi lejer pentru femeia de serviciu, sau poate ca pe olandeza nu are foarte multe apeluri. 900 EUR e ridicol de mult pentru un simplu operator de call center, dar ce e drept si limba il avantajeaza. Pe italiana poti sa zici mersi daca iei 700. In alta ordine de idei, sa stii ca nu e cu mult mai ieftina viata aici ca in Italia. Chiar nu vad sensul sa vii asa, din voleu. Daca vrei sa faci o treaba, prinde un job acolo, trage ca dementul vreo 4-5 ani, fa-ti un credit, vino aici si ia o casa cu macar 1-2 hectare pe langa ea, in apropierea unui oras mare. Vii aici, te faci fermier. E de viitor. Piata joburilor e praf. Plus ca astea gen call center daca cumva trecem naibii la euro o sa zboare spre tari calde (cu sclavi mai ieftini) in secunda doi. Cum a fost cu industria confectiilor.