| paulica960209 a întrebat:

Exista facultate de criminalistica la noi in tara? Si daca da, unde? Sau trebuie sa fac medicina si dupa aia ceva specializare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa faci Academia de Politie si specializarea criminalistica.
Daca faci facultatea de medicina poti fi medic legist, dupa ce faci rezidentiatul in medicina legala.

| paulica960209 explică (pentru Ioandelasal):

Si ce sanse mai am daca sunt clasa a X-a la profil matematica-informatica?

| Ioandelasal a răspuns (pentru paulica960209):

Aceleasi sanse ca oricare liceean, respectiv termini liceul, obtii diploma de bacalaureat, indeplinesti conditiile de admitere la Academia de Politie si reusesti la admitere.

| paulica960209 explică (pentru Ioandelasal):

In Cluj-Napoca exista asa ceva, sau doar in Bucuresti?

| Ioandelasal a răspuns (pentru paulica960209):

Academie de Politie este una singura in Romania, respectiv "Alexandru Ioan Cuza" din Bucuresti.