| TheTimeKiller a întrebat:

Daca ma duc la facultate de medicina(Bucuresti), exista specializare "medicina de urgenta"? Si in 6 ani de cursuri voi invata numai despre medicina de urgenta, nu?

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut Mihai
Am familia plina de doctori, decii fii atent.
Primii 2 ani faci teorie si nu vezi pacienti, doar cadavre, din anul 3 pe langa cursuri vezi si pacienti, cazuri reale, asisti la vizite dimineata, etc.
Vei face toate specializarile, pentru ca la final si in urgenta vine un pacient cu astm sau insuficienta renala sau mai stiu eu ce cronic si trebuie sa stii cu ce se mananca si alea. In plus, aiocazia sa vezi toate specializarile de aproape si sa vezi ce te-ar tenta.
Dupa cei 6 ani esti medic si atat. In urma examenului de rezzidentiat, in funcite de nota obtinuta se aleg specializarile. Nota cea mai mare alege prima data si tot asa, daca ai nota mica s-ar putea sa nu prinzi loc la medicina de urgenta.
Urmeaza 5 ani de reidentiat (7 pentru neurochirurgie) pe care ii vei face in sectia unui spital pe specializarea aleasa.
Daca prinzi medicina de urgenta vei face 5 ani de reidentiat la UPU undeva.
Bafta multa

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In facultate nu exista specializari, acestea se fac dupa terminarea facultatii, pe timpul rezidentiatului.

| Hd_Andreea_1996 a răspuns:

Nu. te duci la medicina si faci 6 ani numai medicina propriu zisa. dupa care iti alegi specializarea pe care doresti sa o urmezi. in cazul tau medicina de urgenta si faci inca vreo 3-4 ani de facultate.

| TheTimeKiller explică (pentru Hd_Andreea_1996):

Ala nu e rezidentialul? Eu asa stiu ca 4 ani faci rezidential.