| numesiprenume0 a întrebat:

Exista posturi in MAI sau MAN, cu incadrare directa, din sursa externa, pentru persoane cu dizabilitati? Ma refer la locuri speciale pentru acestia(adica locuri la care pot participa doar persoane din grupuri vulnerabile) sau cel putin la posibilitatea de a candida pentru un post. Ofer funda pentru detalii!

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Atata timp cat persoanele cu dizabilitati primesc pensie de handicap, de ce ar mai avea dreptul sa primeasca si un salariu nesimtit cum sunt cele din MAI? Ce ar putea totusi face ele in cadrul MAI?
Exista in schimb o reglementare aiurea care da dreptul unor nesimtiti care au pensii mari sa ia si pensie de unde s-au pensionat dar si pensie pentru persoane cu handicap, ceea ce nu mi se pare corect, ca unul care cu certificate platite la medicii spagari din expertiza sa ia pensie +pensie de handicap iar tinerii din tara asta sa aiba multi dintre ei 1386 de lei salariu pe luna! E inacceptabil.
Sunt de acord ca persoanele cu dizabilitati sa ia pensie dar sa nu poata lua doua pensii cum am explicat mai sus. Iar pensia de handicap sa fie data pe merit celor care au probleme de sanatate nu la toti coteii care fenteaza statul.

| numesiprenume0 explică (pentru Simpatic):

Pentru că acea pensie de care spui nu este cine știe ce venit, este una minimă. Așa că trebuie să și muncească, atât cât se poate. Iar în orice minister cred că există și meserii ce se pot găsi pentru aceștia... Mă gândeam că femeia de serviciu nu trebuie sa fie neapărat absolventa a unor studii de specialitate, nici superioare și nici medii. Acesta fiind doar un exemplu pentru subiectul abordat.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru numesiprenume0):

Ai ramene surprins... Mai nou și ca gardian și ca femeie de serviciu ai nevoie de studii, de parca mopul ala sau ca să păzești îți trebuie nu stiu ce cunoștințe. Dar ca să îți răspund direct la întrebare : Nu, nu exista ( teoretic) locuri pentru persoane cu handicap dar practic am colegi care au probleme de auz de ex ( nu aude deloc cu o ureche) și tot se încăpățânează sa rămâne pe o funcție doar ca să mănânce o pâine. Și vorbim despre un loc de muncă într-un minister de forță

| sierra1 a răspuns:

Nu-ți face iluzii inutile, nu există așa ceva

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce sa facă ăia cu handicap in MAI? Acolo trebuiesc persoane cu o pregatire speciala cu studii superioare, ori persoanele cu handicap nu toti au facultate, si de obicei angajatorii preferă persoane sanatoase tinere eventual femei ca secretare sa aiba ei ce sa footă.

| numesiprenume0 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Chiar și așa laughing) oare femeia de servici are și ea studii in domeniu?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru numesiprenume0):

Asa firicele, chiar si asa, intreaba l pe Celentano.