| Crypt a întrebat:

Exista programatori fara liceu de info/mate?
Daca am cunostintele necesare...

4 răspunsuri:
| Baton a răspuns:

Exista dar nu stiu cati sunt bagati in seama
probabil te referi daca poti avea un job ca programator iar atunci am sa iti spun ca nu poti avea.
E ca si cum eu cu facultate de turism vreau sa ma fac manager de banca

| Catalina1388 a răspuns:

Buna,
Exista, insa la firme mici, anonime si, automat, pe salarii mici. Daca vrei sa lucrezi ca programator la o firma mare si sa iei un salariu decent, ai nevoie de studii. Prietenul meu este programator, insa are studii (facultate + master info) si castiga bine. Insa, asa cum ziceam, poti si fara daca nu esti pretentios la bani... happy

| AlhghgfgdgAlxfr a răspuns (pentru Catalina1388):

Master... laughing))))))))) multi au asta pe pile.
Eu invat singur web designer & scripting... apoi programare proriu-zisa.
Poti avea sute de diplome...

| AlhghgfgdgAlxfr a răspuns:

Sunt programatori fara liceu(serios)... unii sunt atat de buni incat au realizat compani mari, iar altii lucreaza la Google sau Facebook.
Iti pot da un exemplu : fondatorul http://www.tumblr.com, a renuntat la liceu pentru a creea una dintre cele mai mari retele de socializare, averea sa depaseste 200000000 $, iar acum este C.E.O. tumblr chiar dupa ce i-a fost cumparata de catre Yahoo!
Iar el a invatat singur!
Un alt exemplu : Google si Facebook nu se mai uita la studiile angajatilor, doar sunt testati!, mai sunt si alte exemple... oameni foarte mari!