| HaloH a întrebat:

Am o intrebare, mai am cam aproximativ 1 an sa ma decid pana voi merge la liceu.
Eu doresc sa ma fac programator in domeniul jocurilor si poate pe viitor sa creez unul, adica asta tine in stiti voi scripting etc. La liceu eu stiu ca nu este neaparat sa mergi la mate-info(unde faci 5 ore de mate si 5 ore de fizica din ce am inteles) ca cica sunt inca 2 tipuri: 1. Mate-Info Engleza Intensiv(faci cele mai multe ore de engleza si de info aproape la fel) 2. Mate-Info Info Intensiv(faci cele mai multe ore de info si de engleza aproape la fel), eu sincer la matematica sunt de 7-8-9 si de aceea nu prea vreau sa fac multe ore de mate sau fizica, vreau sa ma bazez pe informatica o materie care chiar imi place si la care chiar as merge din placere.
Intrebari:
a) Este adevarat ca sunt si cele 2 tipuri de profile cu "intensiv" ce le-am zis mai sus?
b) Daca nu exista ce pot face? Imi puteti explica mai detaliat cei ce stiti ca ati trecut de liceu sau chiar vreti si voi sau ati devenit programatori?
c) Ce ar trebui sa fac in cazul in care profilele de sus nu exista sau.

P.S Eu informatiile astea le-am mai auzit de la altii de aceea nu prea stiu, iar parintii mei nu cred ei ca se pricep asa de bine... sad

Astept raspuns, multumesc pentru atentie big grin

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ideea este ca ai nevoie de: matematica, engleza si informatica pentru profesia pe care ti-ai ales-o.

Matematica este baza oricarui limbaj de programare, fara ea, nu vei putea fii programator de jocuri si de nimic altceva, totul se leaga de formule matematice in programare!

Engleza este limbajul de baza si cel mai folosit in telecomunicatii, deci, iarasi ai nevoie de o engleza avansata.
Deci, alege intens mate-engleza-info - ca sa-ti poti vedea profesia realizabila.

| cristimihailov a răspuns:

Personal nu cred ca o sa te lupti prea tare cu matematuca in programare. Sa faci integrale si limite prin programare e ceva rar.

Poate ar trebuisa te uiti la algoritmi si la abordari.

Nu iti face griji ca in aproape toate cazurile nu o sa scrii tu un cod care sa puna macar un pixel pe ecran in c. In general se folosesc motoare grafice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, mă, stai liniștit, există și cele 2 tipuri de specializări mate-info intv. engleză și mate -info intv info. Doar că acum nu știu dacă toate liceele dispun de 2 sau mai multe clase de matematică, e posibil ca într-un liceu să aibă 1 clasă și aia mate-info simplu. Tu trebuie să te interesezi la licee, ce profile și specializări au sau discută cu dirigintele... hmm, cred că ar trebui să vă dea o fișă de orientare spre licee, idk...