| syjey a întrebat:

Funda:Ce parere aveti despre universitatea Coventry? Am auzit o gramada de lucruri bune despre ea,dar numai din partea romanilor.Din ce am vazut nu prea are studenti englezi, deci ma gandesc ca nu este una chiar asa tare din moment ce studentii britanici nu aplica pentru ea.

Răspuns Câştigător
| valentino52 a răspuns:

Asta cu imprumutul de la statul englez o stiu, nu dai banii inapoi decat daca castigi peste nu stiu ce suma care e de 4 ori mai mare decat rata lunara sa zic asa. pai si 10 000 de lire pe 3 ani inseamna aproximativ 3500 de lire pe an deci cum am zis si eu vreo 4500 de euro la o facultate normala. La criminalistica unchiul meu ne-a spus ca ii plateste 8000 taxa pe an. Difera taxele in functie de specializare. Deci daca caculezi cam acolo ajungi cu economie la 35-40 000 euro cheltuiti. Daca te angajezi ulterior pe salariu de 4000 se merita, dar daca vrei sa revii in tara nu iti amortizezi banii nici in 10 ani de munca.

8 răspunsuri:
| valentino52 a răspuns:

Jumate din clasa mea s-a dus acolo la coventry, cantembury etc. Sunt preturile acceptabile si multi romani isi pot permite dar degeaba te duci daca mai apoi te intorci in Romania sa lucrezi.

| syjey explică (pentru valentino52):

Nu sti care au fost criteriile de admitere? Medie bac ceva test pentru limba engleza? Daca aleg sa ma duc o fac numai cu gandu sa lucrez in strainatate, dar tu de ce nu te-ai dus?

| valentino52 a răspuns (pentru syjey):

Conditiile erau sa iei bacul si dadeai un interviu in limba engleza. Daca aveai medie de peste 9.50 in bac (ceea ce eu aveam) primeai bursa de la statul roman 1000 de lire sterline sau ceva de genul.Bani sa ai conteaza. Verisoara mea spre exemplu s-a dus acolo la criminalistica si a dat in jur de 8000 de euro pe an + aproape 5000 de euro pe an cazare + mancare. Alti colegi au dat in jur de 4, 5 mii taxa pe an + 4 mii cazare si mancare. Eu am ales sa dau aici la o facultate si sa imi deschid o afacere in aceeasi timp, nu ma incanta ideea sa ma mut in strainatate, in schimb profilul meu impune sa muncesc in strainatate, ca ofiter si in viitor capitan pe nave comerciale. Am considerat ca e mai bine asa stau 4 luni plecat pe vapor, iau un salariu la nivel european in jur de 3000 de euro pe luna ca proaspat absolvent si incet incet imi deschid si afaceri. Deja am pornit o cofetarie si sper pe viitor sa ma extind in mai multe domenii. Suma cheltuita de majoritatea colegilor a fost enorma intre 40 000 si 80 000 de euro (atat a costat-o pe verioasa mea 3 ani de criminalistica + masterat 1 an in jur de 15 000 de euro pe an taxa + camin si mancare + macar 600, 700 lire pe luna de cheltuiala si drumuri). Si acum odata ce a terminat se intoarce in Romania si chiar daca poate gasi un loc de munca oriunde o sa aiba un salariu de 20, 25 de milioane. De banii astia mai bine isi deschidea o afacere si castiga mii de euro lunar sau de ce nu, cu banii astia faceai o facultate la Bucuresti si dadeai 50 000 de euro spaga sa intrii in barou, sa devii procuror sau mai stiu eu ce si castigai enorm de mult si fara diploma din Anglia, sau faceai o facultate in economie, dadeai 50 000 euro spaga si ajungeai la Garda Financiara si stim cu totii cu merg treburile fie ca esti alimentara, restaurant, hotel, taraba in piata, cand vine garda odata la 6, 7 luni scoti lejer 20 de milioane din buzunar. Am avut in Costinesti un magazin si m-am dus cu 1000 lei la domnu de la garda si mi-a ras in nas. A zis sa mai aduc inca vreo 1500 ca ce sa faca el cu 10 milioane? Mi-a zis ca ia strada asta de sus pana jos si face 300 de milioane doar azi.

| syjey explică (pentru valentino52):

Eu am inteles ca taxa de scolarizare este in medie de 10 000 lire sterline pe toata durata facultati, iar daca nu iti permiti sa achiti aceasta taxa, statul englez te ajuta cu un imprumut.Pe la minutul 3:30 explica baiatul ala cum e cu banii, si ar veni doar taxa de scolarizare undeva la 120-130 miliaone de lei vechi pe an ceea ce nu mi se pare exagerat+ evident cheltuielile cu intretinerea, mancarea etc.La sfarsit spune si despre facultatea de criminalistica http://stirileprotv.ro/......afara.html

| syjey explică (pentru valentino52):

Da...de asta sunt convins ca nu-ti amortizezi investitia in educatia ta daca te intorci in scoala nici in 2 vieti. Daca ai putea sa-mi lasi un id vreunui fost coleg de al tau care este in Coventry ar fi perfect!

| valentino52 a răspuns (pentru syjey):

Toti au terminat anul trecut din generatia mea, o parte din ei au plecat la master in State sau Quatar si aproape ca l-au terminat si pe ala.Dar chiar si asa ti-as da id-ul unora dar eu folosesc doar chat-ul de pe facebook pentru a vorbi, am sters din greseala toate contactele de pe yahoo si nu il mai folosesc de mult timp.

| syjey explică (pentru valentino52):

Ma gandesc ca inca mai pastrezi legatura cu ei, ce spun isi pot gasi de munca, au fost multumiti de conditii, s-au putut angaja in timpul facultati?

| valentino52 a răspuns (pentru syjey):

O sa intreb si asta nu stiu daca si-au gasit de munca acum dar in timpul facultatii mai mult ca sigur nu. Pastrez inca legatura cu cativa, mai mult cand se intorc in tara si ne intalnim la o petrecere ceva. In principiu din ce povesteau erau multumiti de conditii, fie ca si-au inchiriat apartament sau stateam la ei in camin acolo. Nu prea erau multumiti de mancare si de vreme...

| valentino52 a răspuns (pentru syjey):

Asta cu imprumutul de la statul englez o stiu, nu dai banii inapoi decat daca castigi peste nu stiu ce suma care e de 4 ori mai mare decat rata lunara sa zic asa. pai si 10 000 de lire pe 3 ani inseamna aproximativ 3500 de lire pe an deci cum am zis si eu vreo 4500 de euro la o facultate normala. La criminalistica unchiul meu ne-a spus ca ii plateste 8000 taxa pe an. Difera taxele in functie de specializare. Deci daca caculezi cam acolo ajungi cu economie la 35-40 000 euro cheltuiti. Daca te angajezi ulterior pe salariu de 4000 se merita, dar daca vrei sa revii in tara nu iti amortizezi banii nici in 10 ani de munca.