| vinoACASAcuMINE a întrebat:

FUNDA! Daca la gradinita reciti o poezie intr/o serbare inseamna ca esti actor?

Răspuns Câştigător
| TheCrusader a răspuns:

Nu, un actor stie sa imite personaje, figuri si sentimente, el nu doar citeste scenariul.(poezie in cazul acesta)

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

...că interpretezi un rol, da, altceva nu (te-ai supărat Găbiță?)

| ziftode a răspuns:

Daca o recita da, daca o citeste NU
tu ai scris "reciti"... deci nu
recita inseamna ton, intonatie, acente voce diferita la personaje (nu neaparat sa imite voci, dar sa isi schimbe tonalitatea si modul de a vorbi), mai adanc, cand descrie decorul, mai ridicat cand descrie o actiune, eventual una critica, etc.
un actor BUN atunci cand joaca, nu mai e el insusi, ci caracterul pe care il joaca, actorii buni pregatesc un rol si luni de zile (Tom Cruise a stat 6 luni intr-un scaun cu rotile, ca sa inteleaga cum e, inainte de a juca in "Born on the Fourth of July" )
asa ca e destul de greu sa reciti o poezie cum trebuie, pentru un actor bun, iti dai seama, ca, copilul ala trebuie sa fie un talent nativ enorm, sau sa fie muncit in draci, ca sa reuseasca sa recite cum trebuie o poezie, MAI ALES LA GRADINITA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde ai luat asta,la cum gândeşti tu,înseamnă că oricine poate fi actor. Dacă ar fi fost aş,lumea ar fi avea doar actori, fără medici, frizeri, vânzătore, etc.Pentru că toţi matuii de azi, au spus măca o poezie la şcoală. După tine toţi care spun poezii sunt actori? Chiar e stupidă întrebarea.Trebuie să faci teste,să te clasezi pe asta, să mergi la cursuri, să ai în primul şi primul rând talent. Poezie poate spune oricine, dar pune-l să joace, dacă nu are talent nu va putea să-şi i-a în mâini rolul.Pa.

| LadyDot a răspuns:

Daca o femeie joaca intr-un film recomandat doar adultilor, se numeste actrita in domeniul respectiv?

| AdriaNNN0722 a răspuns:

Nu, oricine ar putea sa recite o poezie trebuie doar sa vrei. Actor ai putea spune ca esti in momentul in care joci intr-o piesa de teatru sau mai multe.