| aramnicolae a întrebat:

Heei lume.Imi poate spune cineva despre viata la facultate? Acum termin liceul si as dori sa stiu la ce sa ma astept.

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Nu e chiar asa, poate depinde si de facultate. La cursuri si seminare se cere un anumit numar de prezente pe care daca nu le ai, nu intri in examen. La cursuri se cer macar jumatate din numarul total de cursuri, unii profesori cer chiar si mai multe, am care cer 10/14 sau chiar mai multe, iar la seminare mai mult de jumatate. La unele facultati se dau si teme si proiecte care reprezinta un procent din nota toala la materia respectiva, deci da, profului nu-i pasa poate ca n-o faci, dar tie iti e afectata nota.

+ programul e mai haotic decat in liceu, daca ai o facultate de tip poli poti sa te astepti sa stai de dimineata pana seara la facultate, am un prieten care e si are aproape zilnic de la 8 dimineata si zile cand sta pana la 19 cu doar o pauza de vreo 2 ore.
Ca avantaje e fain ca e (probabil) un oras nou, cunosti alti oameni, lumea e mai deschisa si mai ok decat la liceu, sunt multe activitati pentru studenti, concerte, excursii, numa timp sa ai. laughing

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E simplu si lejer la facultate.
Cursurile sunt in general facultative, daca vrei te duci daca nu nu.
Nu e aceeasi treaba cu scosul la tabla sau controlatul temelor.
Toata treaba se intampla la sesiune si prin diverse proiecte.

Sunt 100 de oameni intr-un an, in medie, profesorului nu ii pasa ce faci si cand faci, te noteaza si gata.

Inveti bine, nu inveti treaba ta, ramai repetent, te duci in restante... treaba ta

| suntserios a răspuns (pentru Adry05):

Cursurile nu sunt obligatorii la majoritatea facultatilor.
seminariile da.

de poiecte am zis ei eu ca exista, insa nu ii pasa nimanui daca le faci sau nu. Nu esti "certat" ca la scoala.

| Adry05 a răspuns (pentru suntserios):

Nu e chiar asa, poate depinde si de facultate. La cursuri si seminare se cere un anumit numar de prezente pe care daca nu le ai, nu intri in examen. La cursuri se cer macar jumatate din numarul total de cursuri, unii profesori cer chiar si mai multe, am care cer 10/14 sau chiar mai multe, iar la seminare mai mult de jumatate. La unele facultati se dau si teme si proiecte care reprezinta un procent din nota toala la materia respectiva, deci da, profului nu-i pasa poate ca n-o faci, dar tie iti e afectata nota.

+ programul e mai haotic decat in liceu, daca ai o facultate de tip poli poti sa te astepti sa stai de dimineata pana seara la facultate, am un prieten care e si are aproape zilnic de la 8 dimineata si zile cand sta pana la 19 cu doar o pauza de vreo 2 ore.
Ca avantaje e fain ca e (probabil) un oras nou, cunosti alti oameni, lumea e mai deschisa si mai ok decat la liceu, sunt multe activitati pentru studenti, concerte, excursii, numa timp sa ai. laughing

| Lioana a răspuns:

La facultate se fac cursuri și seminarii. La curs doar se preda iar la seminar se discuta cazuri practice despre ce s-a făcut la curs. Acolo poți fi provocat să-ți spui părerea dar nu se primesc note. Note se dau doar in sesiune când dai examen la fiecare materie. Sesiunile au loc la fiecare sfârșit de semestru. Exista materii care se fac doar un semestru. La acelea se da examen în sesiunea de iarna. La cele anuale se poate da examen parțial în sesiunea de iarna. In acest caz în vara dai examenul doar din a doua jumătate a materiei. Poți alege sa dai examen la aceste materii doar în sesiunea de vara dar va trebui sa pregătești toată materia din an. Cei care nu trec la examene sau nu se prezintă le vor da in sesiunile de restanțe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lejer si haotic in acelasi timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se face sex salbatic peste tot

| sopranaCadaverica a răspuns:

La multa mizerie.