| kikirikikikiki a întrebat:

Heei. Spuneți-mi care ar fi motivația în cariera didactică.

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dacă n-o simți tu înseamnă că n-ai

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu care ar fi, ci care ar fi necesară. Dacă întrebi, nu o ai, și nu o poți dobândi teoretic.

| Catrice a răspuns:

Nu banii laughing

| RKBlue a răspuns (pentru Catrice):

Salariile au ajuns destul de bune in ultimii ani...

| Catrice a răspuns (pentru RKBlue):

Vrei sa spui ca unu' ieșit de pe băncile facultății ia 3000 lei cel putin?

| Ineys a răspuns:

Nici una.

| DenisIonut01 a răspuns:

Placerea de a lucra in acel domeniu.

| laSoledad a răspuns:

Multe fete de liceu pedagogic au impresia ca o sa schimbe ele mentalitatea copiilor prin materia pe care le-o vor preda. Putin probabil.
1. Printr-o singura materie pe care o predai la nesfarsit, e greu sa schimbi mentalitatea unui copil, avand in vedere plaja de materii si de profesori care vor influenta acel copil. Asa ca respectivele sunt prea visatoare.
2. Continutul materiei si metodologia sunt destul de invechite si rigide, asa ca profesorul nu prea poate influenta in bine elevii intr-un mod semnificativ, fiindca acestia sunt timorati de balastrul care li se baga pe gat.
3. Mai ales tinerele profesoare nu pot avea acces la predarea unor materii foarte importante din start. Ajung sa predea materii auxiliare, fata de care elevii nu acorda foarte multa atentie, iar profesorii "aia grei" si inradacinati in acea profesie au "monopolul" in influenta pe care o exercita asupra copiilor. Restul profesorilor mai tineri, din pacate, sunt trecuti cu vederea. Si de elevi, si de cadrele didactive. Scolile romanesti sunt cu mult ramase in urma. E greu sa te impui, ca tanar profesor, acolo. Va trebui sa te supui jocurilor facute de "aceia grei" din scoala respectiva. Va trebui sa predai o anumita materie cu informatii invechite, intr-un mod rigid stabilit la comun, nu prea poti sa fii tu altfel decat restul, sa contribui cu adevarat la formarea acelor copii.

In scolile din alte tari, personalul didactic tanar e in numar mai mare, sunt mai deschisi la minte, mai bine pregatiti, mai bine platiti. Materiile sunt structurate altfel, sunt mai actualizate, mai logic expuse, profesorii se comporta mai uman, mai empatic, cu elevii. Aici trebuie sa respecti o metodologie invechita si foarte rigida, nu prea poti face o schimbare in randul elevilor.

| RKBlue a răspuns:

Pasiunea.
Vrei sa ajuti minti tinere sa se dezvolte.
Vrei sa aduci o schimbare(buna)
Incerci sa pregatesti oamenii pentru viata, sa isi dezvolte gandirea, analiza si creativitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Habar n-am. Nu mi-am dorit niciodata o meserie in invatamant, si nici sa ma intorc la scoala (ca angajat) dupa ce am terminat-o. laughing

| aneliram a răspuns:

Salariu decent, program mai scurt, lucrul cu copii(daca ii iubesti), meserie de viitor si respectata, etc.a

| lussa a răspuns:

Dorința de a schimba ceva, dorința de a educa și modela copiii sau tinerii, plăcerea de a împărtăși cu cei din jur cunoștințele tale.