| Valentina_Clara_1998 a întrebat:

Hei! Aș vrea sa fiu prezentatoare tv si as avea niste întrebări:
-Ce liceu trebuie sa urmez?
-După liceu ce trebuie sa fac? adică ce facultate sau ce cursuri
-Unde se fac si cum se numesc acestea?
-După facultate sau cursuri ce mai trebuie sa fac?
-Se merita sau nu? adică as avea șanse?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Poti s aincepei de pe acum sa te formezi, sa lucrezi la dictie, sa vorbesti foarte clar si cuvintele intregi, fara precsurtari, fara cuvinte vulgrae, sa-ti imbogatesti vocabularul cu cuvinte elevate, sa vorbesti fluent si foarte clar, sa scrii foarte corect gramatical si literar, practica sa manaci romana si gramatica limbii romane pe paine ca la caultate sa fii buna. Din miile de juralisti care ies din facultate, poate unul sau doi pe an isi gasesc job in televiziune, cat despre craincice, sansele sunt si mai mici.

6 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

Ar trebui sa urmezi facultatea de jurnalism sau un curs, cum e acela sustinut de Antena, destul de costisitor. Sansele sunt destul de mici, dar daca esti pasionata incepe prin a face voluntariat la o televiziune locala si vezi cum te descurci.

| TheCritic a răspuns:

Bună! Am o prietenă care a terminat Facultatea de Jurnalism și lucrează în televiziune. Nu există Facultatea de Mass-Media în România, nu sub denumirea aceasta... dar unii vorbesc fără a se informa. Poți face orice profil la liceu, dar dacă ești sigură că vrei să urmezi o carieră în domeniul jurnalistic și nu îți plac științele exacte, poți urma un profil umanist (științe sociale, filologie). De asemenea, sunt mulți jurnaliști de succes care nu au terminat o facultate în acest domeniu. Dar e indicat să faci Facultatea de Jurnalism, ai acces la ore de practică și materiale didactice necesare. Nu-ți face griji cu privire la job-uri în domeniu, sunt destule! Singura problemă e că la începutul carierei salariile sunt mici și mulți studenți le refuză, preferând însă să se plângă că nu își găsesc de muncă. Alege cu sufletul.
Numai bine!

| Andreeaioan115 a răspuns:

Nu are importanta liceul, cred eu.Ar trebui sa urmezi o facultate de jurnalism,dupa facultate te angajezi la o teliviziune, cred ca nu ar trebui sa fii timida, sa te poti exprima bine si cam atat. Se merita, ai sanse mari, succese. Funda te rog

| vodami92 a răspuns:

E bine ca vrei! dar sa stii ca nu este asa de simplu!

| pufosicaa a răspuns:

Poti sa te duci la un liceu cu stiinte sociala, trebuie sa faci facultatea de litere, Pai la emisiunile de la TV de exemplu : Pro tv, antena 1 etc, acum depinde. Nu mai trebuie sa faci nimic... Nu merita fiindca nu prea se gasesc locurile de munca se gasesc foarte greau si ai 70%100 sa ramai fara servici pentru ca nu gasesti... si totusi daca ai gasti ar merita sa te duci iarna pe ger la nu stiu ce masina blocata in ger ca sa spui ce sa intampla.Asta este parerea mea nu ar trebui sa te duci dar acum faci ce vrei tu. Sper ca te-am ajutat.

| luna14 a răspuns:

Nu prea contează liceul. Poți merge la o facultate de jurnalism, mass media sau comunicare si relații publice.