| AlexandraDaria a întrebat:

Am nevoie de sfaturile voastre. Nu mă pot hotărâ ce facultate să urmez după terminarea liceului. Momentan, sunt la profil mate-info, la un liceu din Târgu Mureş. Îmi place matematica, dar nu pot spune că sunt foarte foarte bună. Îmi plac mai mult româna, iar dintre limbile străine, franceza. Mă gândeam să urmez facultatea de litere. De mică îmi doream să devin profesoară. Ce-i drept, asta e meseria mea 'de suflet'. Problema e că nici nu mă prea pricep eu, aici pot alege un anumit domeniu, anumite materii, sau? Pentru că dacă e aşa, aş merge pe română-franceză, cum spuneam. Acum, chestia e că foarte multă lume, nu mă îndrumă să urmez această facultate. Toată lumea îmi spune că nu e bine, că în ziua de azi, salarul unui profesor debutant este foarte mic, etc. Ce-i drept, m-am descurajat şi eu. Aşa că mă gândeam la o a doua variantă, facultatea de drept. (Universitatea Babes - Bolyai, Cluj - Napoca, probabil). Şi aş vrea să vă întreb, cam ce meserii aş putea avea după terminarea acestei facultaţi? Şi...pentru a mă angaja, mai trebuie alte cursuri, după terminare? Şi aş vrea mai multe detalii despre acele meserii. Adică unde aş putea munci, dacă aş putea, ce şanse sunt, etc. Vă mulţumesc din suflet, şi aştept răspunsurile voastre.

Răspuns Câştigător
| stpu a răspuns:

Daca inveti mai mult, ai sanse mai mari pentru un loc bun de munca.
Sa ai o simpla diploma de licenta nu e totul. Poti face un master, poti face anumite specializari in timpul facultatii, si, perfect ar fi un doctorat cu care poti ocupa un post de prof. univ.(daca e si disponibil)
La drept este la fel. Termini facultatea, si ai licenta. Apoi depinde de tine daca vrei sa ajungi procuror/judecator si sa continui sa mai studiezi inca doi ani. Daca nu, ramai la simpla functie de avocat.