| MariaPGabriela a întrebat:

Hei! Am ajuns in clasa a 12- a si inca nu sunt 100% sigura ce facultatesa urmez. Stiu ca vreau neaparat la politehnica, de preferat la automatica si calculatoare, dar tot aud de la oameni ca e foarte greu si ca nu prea multi pot face fata. A doua varianta ar fi facultatea de inginerie electrica. Stiu ca la ambele facultati admiterea se da la fizica si matematica. Subiectele sunt comune sau se dau examenele separat? Si daca de exemplu nu am intrat la automatica cu media obtinuta, pot sa intru la electrica cu aceeasi medie(asta daca examenele se dau separat, iar eu l-am dat la automatica)?

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Politehnica din Bucuresti e pe principiul "intra cine vrea, ramane cine poate". Doar fiindca ai auzit ca-i greu, nu inseamna neaparat ca-i greu. Cum admiterea nu presupune cele mai dificile probleme - ci 13 probleme in care doar aplici o formula si afli rezultatul, iar 2 in care mai trebuie sa gandesti putin - poate intra oricine, chiar daca stie ca nu prea ii plac materiile.
Din moment ce examenul se da la mate si la fizica, multi neglijeaza informatica si probabil din cauza ei au o gramada de probleme.

Daca la completarea optiunilor pui automatica sau telecomunicatii, la examen o sa ai Fizica F2 si Matematica M2. (atentie, nu-i acelasi lucru cu F2/M2 de la liceu; daca la liceu F2 si M2 sunt mai usoarr, la poli F2 si M2 sunt mai grele)
Pentru inginerie electrica dai fizica F1 si Matematica M1.
Daca dai M2 si F2 pentru automatica si nu iei, vei putea fi redistribuita spre alte sectii, incluzand ingineria electrica.

8 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

La AC la Poli in Bucuresti sunt doua profile mari si late. Calculatoarele unde este putin mai greu, trebuie sa fii pasionat de programare sa poti face fata si Automatica unde este foarte lejer.
Sfatul meu este sa iti pui dosarul la facultatea de automatica si calculatore iar ca a doua optiune sa treci o alta facultate. Poti sa pui Electrica, Energetica, Eletronica si Telecomunicatiile...etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru fiecare facultate dai examen separat. Nu au nicio treaba examenele între ele. La AC faci fata dacă îți place și îți dai interesul

| GdX a răspuns (pentru suntserios):

Incorect. La Politehnica din Bucuresti, acelasi examen indiferent de facultate.

| suntserios a răspuns (pentru GdX):

Un link care sa iti sustina afirmatia? Nu zic acum ca e incorecta... ca nu am timp sa caut, dar inseamna ca esti tu mai informat si ma poti inforna si pe mine

| GdX a răspuns (pentru suntserios):

Am facut Politehnica. Am fost asistent universitar vreo 3 ani in Poli.

| Bondarel99 a răspuns (pentru suntserios):

Cand iti depui dosarul de inscriere te pune sa alegi cate optiuni vrei, ca in cazul in care nu esti admis la facultatea la care vrei sa intri, sa fii repartizat la o alta facultate pentru ca da, sunt facultati in Poli pe unde bate vantul, e criza de studenti, si la inginerie electrica raman locuri in fiecare an. Nu vad la ce iti trebuie link, asta se practica de multi ani. Pe la facultatile alea mai putin cautate ba chiar se roaga de tine sa te inscrii la ei, daca vrei sa te duci in toamna si intri pe usa secretariatului cu dosarul in jumatate de ora esti deja inmatriculat, nici nu mai trebuie examen de admitere. La ETI si Automatica e concurenta, ca in rest... desi celelalte 13 facultati sunt aproape la fel de grele, in felul lor.

| suntserios a răspuns (pentru Bondarel99):

Pai îmi trebuie link ca să ma informez dintr o sursa oficiala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Maria,

Examenele difera, in concluzie si media obtinuta la acestea difera. Si te asigur ca e foarte greu. Dar daca stii ca-ti place, poti sa tragi si cat 10!

Si nu cred ca vor fi niciun fel de probleme la AC. Fa ceea ce iti place. Cunosc foarta multa lume care in ciuda facultatii facute, castiga sute de mii de dolari, ba chiar mai mult, au ajuns software engineers. Si crede-ma cand iti spun, daca ai certificarile necesare, facultatea va fi nula. Trebuie sa ai dorinta si perspectiva, sa nu gandesti ca un robot si nici sa actionezi ca unul.

Incearca sa faci ceea ce iti place! Si iti doresc mult succes!