| sebiibes a întrebat:

Pentru admiterea la politehnica, pe automatica si calculatoare, conteaza si media obtinuta la bacul de romana?
Sau se calculeaza doar cu media notelor de la proba de matematica si informatica/fizica/chimie?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca se ia in calcul si romana, conteaza absolut toate obiectele la care dai examenul de BAC.
Media de la BAC se face adunand toate notele de la examenele de BAC, iar romana este un obiect obligatoriu si eliminatoriu.
Daca nu iei 5 in BAC la roamana, pici tot bac-ul.

8 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu contează. Se face media cu matematica sau fizică.

Răspuns utilizator avertizat
| dinaprilie a răspuns:

Asa e mai nou? Media de la bac nu este suma tuturor notelor per examene divizat cu numarul lor?

| sebiibes explică (pentru dinaprilie):

Ba da, dar ma gandeam ca, e posibil sa se evite nota de la romana. Am auzit asta din surse, dar nu sunt 100% sigur.

| dinaprilie a răspuns (pentru sebiibes):

Ok

| Vântulalb a răspuns:

Se ia in calcul media generala de la bacalaureat.