| anonim_4396 a întrebat:

Hei
Am o intrebare. As vrea sa ma reprofilez in cariera in domeniul IT, dar nu am studii superioare in domeniu, am terminat facultatea de stiinte economice si am lucrat in domeniul economic un an de zile. Chestia e ca nu stiu exact pe ce sa ma axez si/sau cum sa procedez. Mi-a placut mult sa folosesc limbajul de programare PHP, sa creez site-uri etc. dar stiu ca pe piata muncii e mult mai diferit fata de ceea ce am facut in facultate/liceu (profil mate-info) si nu te prea angajeaza nimeni fara experienta/studii in domeniu, sa fac o a doua facultate iasa din discutie..nu mai am rabdarea, timpul si resurse financiare pentru asta, dar as fi dispusa sa fac un curs, ceva daca as sti ca merita.
Intrebarea e adresata in special celor care lucreaza in domeniu…ceva sfaturi? Ce asteptari ar trebui sa am? Ce optiuni as putea alege ca sa pot intra in acest domeniu fara utilizarea exagerata de resurse financiare sit imp (si aici ma refer in special la faptul ca nu vreau sa ajung sad au banii asa aiurea pe cursuri care sa nu ma ajute sau ceva de genul)
A doua nelamurire ar fi legata de zona in care ma aflu…sunt din Sibiu..si din cautarile efectuate pana acum, nu am prea vazut sa fie companii care ofera internship-uri pe partea aceasta…mi-ar conveni sa merg chiar si neplatita intr-un internship daca as avea garantia unei angajari ulterioare sau cel putin imbogatirea cunsotintelor in domeniu. Daca sunteti si stiti vreo companie din Sibiu, ati putea sa imi spuneti, va rog, care ofera internship-uri sau cel putin angajeaza "juniori" sa spun asa?

Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Daca ai studii economice, cel mai usor ai putea sa te apropii prin zona asta - ceva software fianciar sau contabil. Pentru inceput un proiect de implementare, ceva, sa te acomodezi cu software-ul, apoi sa vezi in ce limbaj e scris si sa inveti acel limbaj usor, usor.

Tot la domeniul economic se preteaza bine bazele de date relationale - Oracle DB, Microsoft SQL Server, IBM DB2 si altele.

Tot in IT dar nu strict programare ar fi un business analyst (un rol diferit fata de cel de implementation consultant descris la inceput).

Problema principala este sa gasesti firme/proiecte. In zona Bucuresti cred ca ti-ar fi mult mai usor decat in zona Sibiu. Poate si Cluj, mai aproape de tine, dar acolo salariile sunt mai mici ca in Bucuresti si viata mai scumpa ca in Bucuresti. Nu stiu pietele IT din Timisoara, Iasi, Brasov sau altele mai mici.

Uita-te pe site-uri de joburi (Ejobs, Bestjobs) sau chiar pe LinkedIn si vezi job-uri unde se intersecteaza economicul cu IT-ul si acela este punctul prin care iti poti face intrarea ca angajat.

Daca vrei freelancer, merge si web development dar s-ar putea sa iti fie mai greu (venituri incerte si mici pentru ceva vreme).

Te poti angaja si fara experienta in domeniu (angajatorii cauta foarte tare angajati incepatori pentru ca sunt evident mai ieftini). Partea cu studiile poate fi o problema daca te duci sa scrii kernel de sistem de operare sau sa proiectezi circuite integrate. Daca mergi pe zona de software economic problema este una mica. Mai ales ca spui ca accepti si internship neplatit, eu zic ca nu ai avea dificultati sa intri pe un job de suport/helpdesk pe o aplicatie cu profil economic.

Mult succes!

1 răspuns:
| flixbuster a răspuns:

Mi-am adus aminte si de asta: https://www.vauban.ro/......ru-juniori

Mai cauta programe de acest gen, foarte posibil mai exista si altele.

Cum iti spuneam, este "foame" mare de incepatori (pe motivul ca sunt mai ieftini si creste profitul angajatorului). Nu vorbim de ce stie sa faca un junior si ce stie sa faca un senior, asta e alta poveste.