| ancuta286 a întrebat:

Hei! Am o verisoara care este mai mare decat mine cu catva ani. Este in anul 6 la medicina. Si vrea sa devina medic chirurg. (Si eu am exact aceeasi dorinta ca ea). Dar avem in comun falpul ca amandoua purtam ochelari. Nu am putea lucra fară dar nici cu, deoarece daca foloseste masca din cauza respiratiei i se aburec ochelarii par lentilele de contact sunt destul de costisitoare. Avem amandoua dioprii mari. Aveti vreo solutie?

6 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Întrebi "aveți vreo soluție" de parcă ai prezentat un caz extraordinar de rarisim și de complicat. În realitate, mai mult de jumătate din chirurgi au nevoie de ochelari, deci nu este nici pe departe o situație excepțională, ci una pentru care există soluții facile.

În plus, lentilele de contact costa cam 150 de lei/ lună, deloc "costisitor" pentru un chirurg.

| ancuta286 explică (pentru johnnny123):

Pretul difera in functie de mai multi factori. Pentru necesitatiile mele as avea nevoie de lentile de 6 milioane

| ibaal a răspuns:

Ca doctori si viitori doctori, gasiti-va singure solutiirolling on the floor
nu as vrea sa fiu operat de voistraight face
Nu sunteti unicelaughing
altii ce au facut?! laughing

| ancuta286 explică (pentru ibaal):

Un defect de vedere nu inseamna ca un chirurg nu se pricepe in ceea ce face. Nu stim ce au facut altii de aceea intreb. Si ca viitori chirurgi noi operăm, nu stam inchisi intr-un laborator pentru ca gasi o solutie. Normal ca nu suntem unice. De aceea intrebam ca sa vedem cum au procedat alti oameni

| ibaal a răspuns (pentru ancuta286):

Incapacitatea ta (voastra) de a gasi o solutie (medicala) si de a lua o decizie, cu toata parerea de rau, ma face sa imi pun intrebari in legatura cu capacitatea voastra de a lua decizii rapide in situatii de viata si moarte. Ori intrebarea asta este pusa la "misto", ori, iar imi pare rau sa iti spun...sunteti cam incuiate. (Te poti supara, asta e adevarul si parerea mea pe care mi-o pot exprima din moment ce ai ales sa postezi aici!)
Nu trebuie sa stai in laborator inchis, nu cautati un leac pentru cancer...si mi-e greu sa cred ca nu aveti 200 de lei sa va luati niste lentile de contact.
Decat daca nu ai idee de capul tau si pui aici intrebari stupide.
Halal chirurgi...si nepoata mea stia raspunsul la aceasta intrebare si are 6 ani, nu trebuia sa o puna pe TPU.
Poti intreba orice, si eu pun intrebari stupide, insa macar nu au legatura cu domeniul in care activez.

| Anna0111 a răspuns:

Operație sau lentile, una din doua.