| king5151 a întrebat:

Daca am lentile de contact si ochelari cu protectie la PC pot sta doar cu lentilele sau cu ochelarii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La PC poti reduce luminozitatea si contrastul ecranului (la minimul, la pragul vederii) si nu mai este nevoie de ochelari de protectie!
Lentilele de contact sunt doat prntru "frumusete", dar ochelarii bine alesi (la rama) poate denota inteligenta si seriozitate.

| king5151 explică (pentru Bula):

Eu am probleme cu vederea, sunt lentile cu dioptrii

| Bula a răspuns (pentru king5151):

Putine lentile sau ochelari sunt fara dioptrii (de obicei cele folosite in filme sau de estetica).

| lpavel a răspuns:

La pc trebuie sa le porti pe amandoua!

| IreneeDiana a răspuns:

Ochelarii au și dioptrii, sau doar protecția?
Dacă au dioptrii, la PC îți scoti lentilele și rămâi cu ochelarii.
Dacă nu au dioptrii, trebuie sa ai și lentilele când stai pe PC.