| adela2012 a întrebat:

Hei! Am si eu o curiozitate. Cum e viata la camin in general? Am inteles ca se plateste o chirie ca sa stai acolo. Nu ma refer la camine private aici, ci la cele normale...as vrea si eu sa stau acolo cand ma voi duce la facultate si sunt curioasa cum o sa fie si daca o sa fie ok. Voi ce parere aveti? De regula se cheltuie multi bani cu asta, nu?

4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

E cea mai ieftina alternativa, daca nu esti o fire foarte inchisa si nu te deranjeaza sa stai in camera cu cel putin inca o persoana, e foarte ok la camin, sunt multe beneficii. Insa nu se compara cu confortul dintr-un apartament. Depinde ce iti place si cat esti dispusa sa platesti si depinde de camin, unele arata jalnic, dar la banii aia nici nu poti sa ai pretentii, altele arata binisor, chiar daca sunt ieftine, cele care arata bine sunt aproape la pret de chirie.
Pretul incepe de la 200 si ceva de lei pe luna, care include toata utilitatile, fata de o chirie unde in general se plateste cel putin 400 de lei pe camera (poate fi impartita cu inca o persoana) si trebuie sa platesti si gaz, curent, apa, etc... happy Merita incercat, vezi daca iti place.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand la ce facultate, ca sa stiu despre ce camin vorbim, sunt mai multe camine in tara.
Unele sunt foarte jegoase serios vorbind, iar alte curate. Gandacii, cred ca sunt peste tot, ii omori, mai le dai cu spray, mai cu ceva otrava, asta este.
In general sincer, este viata in camin, cunosti lume noua, te imprietenesti cu multi oameni, si mari dar si de varsta ta, sunt si oameni din afara care stau in camine studentesti, vin unii sa studieze din siria, iran, si alte tari foarte nasoale, pentru a studia romana si stau in camin.
Normal ca platesti chirie, dar trebuie sa-mi spui unde vrei ca sa iti dau detalii, cunosc de la mai multe camine, preturile, am destui prieteni in Bucuresti si pitesti.
La pitesti este 110 ron la fara taxa si 160 ron la cu taxa ai reducere semnificativa daca parintii tai sunt in invatament profesori sau alta functie, doar chiria doar pentru camera, iti ofera apa calda, catv+internet, si curentul, se imparte la cati membrii sunteti in acea camera.
Curat va faceti cu randul, stabiliti voi o regula, de mancat, ori cu "bagajul de acasa" pe diferite masini, iti pun parintii, pentru ca si daca esti fata, tot nu reusesti sa gatesti, ciorbe si etc, chiar daca multi zic ca reusesc, de fapt nu o fac.
Caminele studentesti, sunt pentru studentii care nu au posibilitati foarte multe materiale, sau nu numai, cat si pentru cei cu salarii de la parinti bune, insa chiria este 100-200-250 de euro, si este mai convenabil sa dai pana in 150 ron, gen si sa ramai in camin.
Sper insa, dar asta este daca nu prinzi, sa nu fii la camine cu dusuri la comun, pentru ca este mai rau, si baieti si fete, mai fac unii niste glume, gen sa-ti ia prosop, chiloti sau... chestii de genul, si pnm, dar in general este ok si asa, pana la urma mai se si glumeste.
Iar la cele cu baie si wc la 2 camere este mai ok, gen sunteti 7-8 insi sau 9 in 2 camere, si faceti cu randul, il vezi pe ala ca e la dus, astepti, dupa faci tu, dupa face celalalt si tot asa.
Te obisnuiesti in maxim 2 saptamani, iti intri repede in ritm.
Ai nevoie de mai multe info, pm.

| adela2012 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult pentru raspuns. Ce parere ai de caminul de la Universitatea din Bucuresti? Eu acolo as vrea sa dau si sunt curioasa ce conditii sunt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru adela2012):

Http://www.unibuc.ro/......cureti.php
Sunt multe.
Oricum usor, usor, te vei integra, mai greu la inceput, dar te integrezi, pana la urma te duci sa faci o facultate, nu sa stai pe bulevard, inveti, mananci, te speli, si somn, maine facultate...
Asta este viata de student in Bucuresti si in multe alte parti, dupa anul 2 te angajezi si tot asa...
Verisoara mea a rezistat 5 ani in camin, altii 7-8, deci se poate trai.