| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti ca e mai ok: sa stai la facultate la camin, sau sa stai in chirie?

30 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Cămin, n-aș putea să stau singur.

| Emma30555 a răspuns:

Chirie dacă îți permiți și găsești ceva ok la preț, sunt și chirii mai ieftine, dacă ții la intimitate, sau cămin, e mai ieftin, îți faci și prieteni și cred ca poți alege cu cine sa stai după un timp, poate fi destul de distractiv și te obisnuiesti în timp sa împărți camera

| Vântulalb a răspuns:

La camin e ideal. Daca prinzi loc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chirie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sau si la camin, dar cu conditia sa stai intr-o camera single. Sunt foarte rare camerele single la camin.

| Razvan1000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt camere cu 2, 3 sau 4 in camera ( aia cu 2 mi-ar conveni atata timp cat as putea sa aleg cu cine sa stau adica nu sa repartizeze ei tot ). Da la chirie...e mai scump ce ii drept

| anonim_4396 explică (pentru Razvan1000):

E mai scumpa chiria dar macar te bucuri de intimitate, de liniste etc.

| Razvan1000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aia zic! Cu intimitatea e chiar mare problema la camin...

| Razvan1000 a răspuns (pentru anonim_4396):

La camin e in jur de 210 lei. La chirie ce sa mai zic porneste de la cateva sute de euro in sus

| anonim_4396 explică (pentru Razvan1000):

4 oameni in acelasi dormitor.
4 inmultit cu 210 lei = cateva sute de euro

Asta nu realizeaza multi. Si camerele de camin tot sute de euro costa, daca stai sa aduni banii de la fiecare om
care doarme in camera respectiva. Si la camin primesti o camera si atat. Fara baie, balcon, bucatarie etc.

| anonim_4396 explică (pentru Razvan1000):

Ce vreau sa zic, e ca la camin NU camera costa 210 lei, ci patul in care dormi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Camera costa poate chiar mai mult decat chiria. Retineti, camera de camin, nu patul. Ca voi patul il platiti de fapt.

| Razvan1000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista camine care au si baie la camera ( nu pe hol ) si bucatarie pe palier ( alea cele mai de lux )

| Razvan1000 a răspuns (pentru anonim_4396):

La camin ai si bucatarie proprie la camera cu 280 lei ( inloc de 210 )

| Vântulalb a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai matematica!
210 lei inmultit cu 4, rezulta cateva sute de euro? La ce scoala ai invatat asta?

| anonim_4396 explică (pentru Vântulalb):

Nimic nu intelegeti unii. Am vrut sa evidentiez ca si cameruta aia de camin tot cateva sute de euro costa, la fel ca o chirie, pentru ca la camin nu se plateste camera de aia 210 lei, ca nu o ai pe toata, ci platesti patul in care dormi.
Si pentru cultura ta generala, trec in ultimul an la o facultate unde se mananca matematica pe paine.

| anonim_4396 explică (pentru Vântulalb):

Pentru ca unii compara gresit chiria si caminul.

Corect este ori sa comparam o camera single de camin cu o chirie pe care nu o imparti cu nimeni, si in cazul asta ambele sunt la fel de scumpe;

Fie comparam o cameruta de camin pe care o platesc 4 oameni, cu o chirie impartita tot de 4 oameni.

Nu exista sa compari camera de camin unde imparti pretul cu 3 insi, cu chiria pe care nu o imparti cu nimeni. Nu are sens. De asta multi traiesc cu impresia ca ar fi mai ieftin caminul.

| Vântulalb a răspuns (pentru anonim_4396):

Daaaa, se si vede!

| Vântulalb a răspuns (pentru anonim_4396):

"De asta multi traiesc cu impresia ca ar fi mai ieftin caminul."
E vorba de cat plateste fiecare, nu total. Asta e important pentru cei ce nu se scalda in bani. Chiar si asa, ajunge la 840 lei si nu 300 euro, la care mai adaugi si consumul.

| anonim_4396 explică (pentru Vântulalb):

Se gasesc chirii si la 200 de euro...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chirie, dacă îți permiți.

| Razvan1000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cea mai ieftina chirie in Cluj care sa si arate cumva e de la 300€

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E plictisitor sa stai singur, in camine e distractie si iti faci prieteni ca lumea

| Razvan1000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai cine spunea ca singur? Daca voi sta la chirie oricum mai stau cu cineva

| anonim_4396 explică (pentru Razvan1000):

Credeam ca-ti iei si tu garsoniera. Mare intimitate nu e nici la apartament daca stati in camere diferite. Tot il auzi pe colegul cum se f00te

| Razvan1000 a răspuns (pentru anonim_4396):

In Cluj depinde in ce zona iei. Sunt garsiere la cam acelasi pret ca al unui apartament serios

| gritt a răspuns:

Camin daca esti sociabil, de gasca si te adaptezi usor.

| Razvan1000 a răspuns (pentru gritt):

Daca e pana acolo si te poti adapta atunci ideea mai buna e chiria. Pentru ca da repet la camin intimitatea e undeva la 0

| gritt a răspuns (pentru Razvan1000):

Daca stii deja raspunsul de ce ne mai intrebi pe noi?

| Razvan1000 a răspuns (pentru gritt):

Mai vreau pareri. Tocmai asta si e nu stiu 100%