| Daaanciu a întrebat:

Hei...am si eu o intrebare...la politia de frontiera cu ce te ocupi? ce salariu, venituri ai?

Răspuns Câştigător
| StefanelAlex a răspuns:

Pot sa iti dau un raspuns avizat.
Salarizarea ca agent principal ( 5 ani vechime) e pe la ~ 20 mil (din cauza taierilor cu 25 % a salariilor). Insa transportul nu este asigurat deci masina personala ori mai multi inchiriati un microbuz. Cand sunt urgente e mai aiurea, ca trebuie sa fii acolo si nu ai masina. Fratele meu lucreaza la pol frontiera Iasi. In privinta "fisei postului" cele mai multe sunt patrulare pe fasia de granita cu rep. moldova, de-a lungul prutului sau de-a lungul strazilor care fac legatura cu zona de frontiera. De multe ori cand ploua e aiurea, sta prin cocioabe, pe unde gaseste loc de ascuns. Mai sunt si zile cand sta pe masina 4x 4 cu termoviziune + incalzire, dar sunt rare zilele. Vara. e criminal. 1 sticla de apa la inceputul turei si o tii asa cu patrularea pana iti ies ochii din cap sau degetele din bocanci. Nu e cum vezi in filme : patrule cu masini 4 x 4 care merg non-stop sau elicopere, drone sau detectoare de miscare.
In ultimul rand, trebuie sa ai spaguta pregatita daca vrei sa treci de examenul de admitere (teoretic + fizic).

3 răspunsuri:
| ValentinCN a răspuns:

Iata cu ce se ocup functionarii de la vama --> http://drept-md.com/cu-ce-se-ocupa-functionarii-de-stat-la-vama/

| byeddy a răspuns:

Http://www.politiadefrontiera.ro/
gasesti aici toate informatiile de care ai nevoie

| tudorsad a răspuns:

Nu o sa iti spuna nimeni chestia asta... salariile, oriunde ar fi, sunt confidentiale. Incearca totusi sa cauti si tu pe un google, legea salariilor la MAI (cred ca de MAI tine si politia de frontiera) si ai sa vezi pe acolo...

uite aici o idee: http://www.sindicat.uaic.ro/legislatie/Salarizarea_unitara_L_330_2009.pdf dar trebuie sa fii atent tare si sa intelegi legea ca sa iti dai seama