| oxigen_9536 a întrebat:

Hei am si eu o maaaaare dilema: nu stiu la ce facultate sa dau dupa liceu si am nevoie de ajutor. puteti sa-mi spuneti si mie cu ce m-ar ajuta facultatile: filozofie, psihologie, farmacie, limbi straine si jurnalism[fotograf] adica cu ce functie as iesi si care ar fi cea mai buna alegere? merci!:*

8 răspunsuri:
| ikram a răspuns:

Te sfatuiesc farmacie, devii farmacist. Poti sa-ti deschizi propria farmacie, sau poti sa te angajezi la o farmacie, si nu neaparat sa vinzi ca asta fac in general asistentii de farmacie, poti sa te angajezi intr-un post de conducere. Terminand facultatea asta, dupa parerea mea ai sansa totusi sa faci ceva, nu sa stai si sa te uiti la diploma.

| emy a răspuns:

Depinde ce pasiuni ai, ce talent ai. Oricum, iti doresc sa ai succes, oriunde vei merge!

| JennyBerry a răspuns:

Buna. Depinde de calitatile si valorile tale, talentul si un dram de noroc. Ca sa nu ma vorbim de vointa si puterea de a merge mai departe, idealurile spre care tinzi, obiectivul cel mai inalt pe care vrei sa-l atingi. Si daca te consideri o persoana excluivista, atunci fa ce-tii spune inima; nu judeca cu capul pentru ca o sa-ti para rau mai tarziu. De ce spun asta? In general adolescentii se gandesc doar la partea financiara, desi nu iau in consierare partea cealalta a paharului si anume se vor trezi intr-o buna zi cu alta dilema [apropo de dilema in propozitia ta] " Ce caut eu aici, nu-mi place ce fac!?!"
Sincera sa fiu, problema ta este si problema mea. Sunt foarte nehotarata. Pana acum cateva zile imi doream, si ma vedeam studenta la medicina, astazi vreau stiinte ale comunicarii, cine stie, poate maine imi voi dori. fortele navale sau altceva laughing
Toti trecem prin astfel de lucruri, majoritatea le depasim, restul... judeca eronat din start.
Iata un posibil clasament [ dupa circumstantele create de mine ] :
1. Farmacie [ daca esti as la chimie ] --> ce este asa de palpitant sa lucrezi intr-o farmacie [ a se asemana cu un magazin] si sa vinzi medicamente? mai degraba medicina!
2.Filozofie -->nici nu stiu la ce m-ar ajuta in viata [strict individual]
3.Limbi straine [ poti face nenumarate cu aceasta facultate, numai ca trebuie sa te distingi de la radacina]
Psihologie [ mult de invatat, psihologilor romani dupa ce li se dau liber la practica pleaca in strainatate, pentru ca salariul este de doua ori mai mare]
Jurnalism -- > ce treaba are jurnalismul cu fotografia? daca vrei fotografie aplici pentru facultatea de arte. --? Jurnalism si stiintele comunicarii : aici imi doresc si eu : radio, tv, mass-media, regie emisiuni, asamblare spoturi tv, concepte emisiuni, si cate si mai cate.
x. o. x. o
P. S : sa stii ca raspunsul meu poate avea un efect negativ sau pozitiv asupra comportamentului tau scolar, daca te decizi sa-l iei in considerare, asa ca nu ma condamna happy
Ciao! sa alegi ce-i mai bine pentru tinesi sa nu regreti un moment!

| scarly86 a răspuns:

Pai daca iti place chimia si ai rabdare cu problemele oamenilor, poti alege farmacia.la finalul facultatii iesi farmacist si ai posibilitatea sa ti faci si rezidentiatul de 3 ani la finalul caruia iesi farmacist specialist in specialitatea aleasa. daca te ajuta si memoria poti alege medicina si iesi medic fara drept de practica pe care l obtii doar daca ti dai si incepi rezidentiatul ce dureaza de la 3 la 7 ani.la final iesi medic specialist in ce ai dorit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta depinde de ceea ce iti place si tie, ca daca dai la o facultate, doar pentru ca e cea mai buna alegere si nu-ti place nu ai facut nimica, eu zic sa te gandesti bine inainte de a alege si sa alegi ceea ce iti place mai mult. oricum eu as merge pe limbi straine si jurnalism.Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te in armata. E simplu nu trebuie sa ti bati capul prea mult

| FineBroAndy a răspuns:

Eu iti recomand facultatea de avocatura pentru ca un avocat, daca are foarte multe procese pe saptaman, poate castiga si 300 de milionae pe saptamana! Dar judecatorul castiga mai mult.Asa ca depinde de tine.Pentru avocatura va trebui sa invetiwinking

| roxanna_1751 a răspuns:

Depinde de ce iti place tie sa faci. ca fotograf, esti platit bine si e si frumoasa meseria.