| rindi a întrebat:

Hei, as avea nevoie de putina indrumare si ceva sfaturi, daca aveti bunavointa....ma gandesc serios sa imi schimb locul de munca ( si mai multe alte aspecte din viata mea, dar sa incep cu jobul!) sunt dispusa sa uit de orasul mic in care traiesc, chiar sa aleg o alta tara. dar as vrea totusi sa am o slujba decenta. sunt absolventa de Comunicare, cu o medie foarte buna, dar nu am avut niciodata un job care sa implice cunostintele din facultate. am lucrat ca translator, iar acum ca secretara. as dori totusi sa incerc sa invat ceva nou, sa ma specializez intr-un domeniu nou, care sa imi aduca aminte de pasiunea pe care o aveam pentru Comunicare! am 26 de ani, oare e tarziu sa ma reprofilez? ce ar trebui sa fac? un curs, un master? am cam rupt orice legatura cu o astfel de lume, traiesc intr-un oras mic, dar gandesc big! sa ma resemnez ca that's it, parca n-as vrea...help!

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu,nu, nu! Nu trebuie sa te resemnezi, ci sa lupti pentru a-ti gasi locul in viata, sa cauti sa imbini cat mai armonios necesitatea cu pregatirea si pasiunea.Nu e tarziu de loc, ai in tine destula forta sa faci asta, doar trebuie sa iesi din apatia pe care ti-a imprimat-o un job care nu te multumeste. Fugi intr-un oras mare, cauta-ti o slujba la care te pricepi, cat sa supravietuiesti-la inceput-si in paralel construieste-ti visul.Dedica-te lui.Cauta oferte in domeniul pe care-l doresti, completeaza-ti cunostintele sau foloseste-le pe cele pe care le ai.Important e sa devii activa, sa nu te lasi prada dezamagirii, ori sa te complaci intr-o situatie care iti transforma viata intr-o rutina. Curaj si bafta!

3 răspunsuri:
| Mikiee a răspuns:

Eu is cam mica pentru facultate dar pot sa-mi dau si eu cu parerea. [scuze daca ti se pare deplasat si ca n-as avea de ce sa ma bag ]. Dar in primiul rand..eu imi vad viitorul ca ceva placut in care fac ce-mi place. si asta iti doresc si tie. uau ai absolvit comunicarea. cred ca a fost awesome. pai. niciodata nu e prea tarziu sa te reprofilezi. adica nu e ca si cum ai de intretinut o familie si nu esti legata de nici un copil/ sot de nici o firma proprie etc. asa ca poti pleca oricand. si parerea mea e ca ar trebui sa faci mereu ce iti place. sau sa fie putin din lucrul ala in ce faci tu. sper ca te-am ajutat catusi de putin. succes in continuare :*

| rindi explică (pentru Mikiee):

Mikiee, raspunsul tau e super dragut, iti multumesc frumos pentru incurajari. ai dreptate, ar trebui cu totii sa facem ceea ce ne place. eu iti doresc sa ai mereu asta in minte si sa realizezi tot ce iti doresti tu! mult succes si tie! inca astept totusi un raspuns un pic mai concret, caruia sa ii acord funda! tie iti acord...:*! e bine? iti multumesc inca o data!

| Mikiee a răspuns (pentru rindi):

Aww mersii.e asa dragut din partea taa :*. nu stiam exact ce fel de raspuns cauti asa ca am incercat si eu. ma bucur ca te-a ajutat chiar si foarte putin.