| Deni54 a întrebat:

Bună!
Merită să fac Master după ce am absolvit Facultatea de Litere/ Limbi Străine? (țin să menționez faptul că vreau să devin translator, nu profesor etc.). Am luat în calcul faptul că este bine să-mi aprofundez cunoștințele în limbile pe care le studiez, de aceea mă gândesc să mă înscriu la cursuri private intensive și nu Master (nu-i văd rostul și nu vreau să-mi pierd vremea). Sunt curios, totuși, să aflu dacă există un alt fel de avantaj. Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| brokxy a răspuns:

Cu tehnologia asta....Translatorii sunt pe cale de disparitie... Iarta-ma ca iti spun dar Este realitatea

| Deni54 explică (pentru brokxy):

Nicio problemă. Fiecare cu părerea lui. Însă, pe google translate nu poți traduce documente/ acte întregi oficiale și importante etc. Ca să nu mai zic că nu ți le traduce nici corect. Dacă vrei o traducere pe de-a întregul și corectă, în mod normal apelezi la un translator. Pe de altă parte, într-adevăr în ziua de azi oricine cunoaște cel puțin limba engleză. Am uitat să menționez faptul că eu studiez limba chineză și limba germană, iar în ziua de azi sunt cele mai căutate, mai ales în România dat fiind faptul pieței de desfacere. Acum, fiecare își alege ce dorește.