| BlueeRoss3 a întrebat:

Hei. Daca am terminat facultatea anul acesta si am facut si modulul psihopedagogic, însă am rămas cu o restanță la acest modul, am inteles ca trebuie să mă înscriu la postuniveristar. Daca nu vreau sa ma înscriu anul acesta la postuniveristar pentru restanța asta, pierd toate notele sau anul? Mi se anulează notele de la modulul psihopedagogic? Trebuie sa îngheț anul ceva? Sau notele raman si ma pot înscrie la postuniveristar si peste un an? Va rog, stie cineva, cum trebuie să procedez daca nu vreau sa ma mai înscriu anul acesta la postuniveristar, nu vreau sa mi pierd notele. Multumesc!

12 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu stiam ca daca ai restante nu poti termina facultatea. Vorbeste cu un profesor in care ai incredere sau cu profesoara/profesul responsabil de acest modul, sa lamuresti situatia.Mai poti suna si la secretariat, poate ai noroc si ti se vorbeste frumos.

| BlueeRoss3 explică (pentru dullcat):

Facultatea am terminat o. Am dat licenta. Însă pe lângă facultate am facut un modul pentu a ma face profesoara. Ei bine eu la acest modul am rămas cu o restanță. Profesoara a zis ca trebuie să mă înscriu la postuniveristar ca au trecut cei 3 ani, ca am facut modulul asta in timpul facultății, însă nu vreau sa ma înscriu anul asta la postuniveristar ca mi am băgat si de șomaj Și probabil nu trebuie să mai fiu înscrisă la vreo ceva pentru șomaj. Nu vreau sa mi pierd notele de la modul daca ma înscriu dupa un an. Nu stiu cum se procedează

| dullcat a răspuns (pentru BlueeRoss3):

Hmm...Eu stiam ca acest modul se plateste daca vrei sa il faci dupa ce termini facultatea.In fine, nu are sens sa presupun aiurea. Poate vreunul din colegii tai se afla in aceeasi situatie? Si ar merita pusa intrebarea pe grupul facultatii.

| BlueeRoss3 explică (pentru dullcat):

Da stiu ca se plateste, si dau doar la materia la care am restanța, nu fac tot iar de la capat însă voiam doar să stiu daca pot sa stau pe tușă un an...sad e dificil si nimeni nu știe. La secretariat se urlă de iti este frica sa pui o intrebare

| trophin a răspuns:

Ai o restanta, dai la toamna... sau la primavara, iei restanta

| trophin a răspuns:

Ramai fara licenta, doar cu faptul ca ai terminat, iti da o hartie

| trophin a răspuns:

E ca si cum ai terminat liceul dar nu ai luat bacul pentru ca ai o corigenta si trebuie sa dai la vara, ca sa poti in semptembrie sa dai bac in a doua sesiune

| trophin a răspuns:

Daca ai picat in iulie... vezi poate poti sa dai in octombrie, daca nu, asteapta pana la primavara

| BlueeRoss3 explică (pentru trophin):

Facultatea am terminat o. Am luat licenta. Însă pe parcursul facultății am facut si acest modul pentru a devenit si profesoara. Ei bine la acest modul am rămas cu o restanță. Am dat restanța acum În septembrie însă nu cred ca o iau. Am inteles ca trebuie să mă înscriu la postuniveristar si sa reiau materia la care am rămas cu restanță... contracost. asta pentru că am terminat deja cei 3 ani. Chestia e că eu nu vreau sa ma înscriu anul asta la postuniveristar ci peste un an ca nu mai pot eu psihic si m-am băgat si in șomaj și nu stiu daca mai am voie să mă mai înscriu la ceva cu șomaj. Nu vreau sa pierd notele de la modul pe care le am din cauza la restanta asta. La modulul asta nu se da licenta. E doar un examen pe care trebuie să l iau si atat. Însă nu stiu daca ma pot înscrie la postuniveristar si peste un an

| trophin a răspuns (pentru BlueeRoss3):

Licenta cu restanta?! daca iei somaj poti sa cauti de munca, nu te deranjeaza nimeni

| BlueeRoss3 explică (pentru trophin):

Am licenta la faculate. Restanta e la un modul! Nu la faculate

| BlueeRoss3 explică (pentru trophin):

Facultatea e separat de acest modul psihopedagogic. Nu e una si aceeasi înțelegi?