| Sunshinee a întrebat:

Daca termin Facultatea de Drept (in Bucuresti, sa zicem), asta ma constrange sa raman sa lucrez in tara dupa absolvire? Toata lumea imi spune ca nu pot pleca in strainatate sa lucrez pe parte de avocatura, pentru ca legile sunt diferite etc. Dar ma gandesc ca exista Drept International. Mi-ar placea sa termin Dreptul aici, in Romania, dar sa ma mut dupa, in strainatate. Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| Amilik a răspuns:

Poti sa practici si in strainatate atata timp cat iti echivalezi studiile, adica trebuie sa dai o serie de examene in tara respectiva pentru ca diploma ta din Romania sa fie valabila si acolo. Este posibil(asta difera de la o tara la alta) sa ti se ceara sa mai faci niste cursuri pe langa diploma pe care o ai deja pentru a putea lucra acolo. Dreptul international este un curs pe care il faci la facultate si nu are nici o legatura cu gasirea unui job in strainatate pe profilul drept. Ti-asi recomanda sa faci lucrurile invers : muta-te in strainatate si apoi fa facultatea acolo.

| Sunshinee explică (pentru Amilik):

Problema e ca nu am posibilitatea de a face facultatea in alta tara. De asta am si intrebat. Pentru ca mi-ar placea sa lucrez in alta tara, si nu stiam daca e posibil.

| Amilik a răspuns (pentru Sunshinee):

E posibil daca faci echivalarea studiilor.

| Sunshinee explică (pentru Amilik):

Multumesc frumos!

| Amilik a răspuns (pentru Sunshinee):

Cu placere!