| BenWilde a întrebat:

Hei, imi puteti spune care este metodologia de admitere la Universitatea din Bucuresti - Pshiologie si Stiintele Educatiei ( http://fpse.unibuc.ro/ ) la profilul psihologie? As dori si cateva pareri despre aceasta facultate. Multumesc.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Domeniul PSIHOLOGIE, program de studiu PSIHOLOGIE

Probă scrisă din tematică - 21 iulie 2014, ora 9.00

COMPETENTE EVALUATE: caracterizarea proceselor psihice si a componentelor structurii de personalitate - analiza comparatiei si interactiunilor dintre procesele psihice si componentele structurii de personalitate, precum si relatiile dintre componentele structurii de personalitate
TEMATICA PENTRU CONCURS:
Procesele psihice si rolul lor in evolutia personalitatii
procesele cognitive superioare (gîndirea, limbajul, memoria, imaginatia);
procesele reglatorii (motivatia, afectivitatea, vointa, atentia).
Sistemul de personalitate (personalitatea, temperamentul, aptitudinile, caracterul)
BIBLIOGRAFIE: manual psihologie, oricare dintre manualele de psihologie pentru liceu, acreditate de MEN.
CRITERIU DEPARTAJARE: În cazul mediilor egale ale candidaţilor, criteriul de departajare este:
Media generală a examenului de Bacalaureat.
Nota obținută la proba scrisă la disciplina Limba și literatura română la examenul de Bacalaureat" - SURSA :
http://fpse.unibuc.ro/admitere/studii-de-licenta/probe-de-concurs

Vezi şi Metodologia la linkul :
http://fpse.unibuc.ro/......0-2014.pdf

Toate cele bune.