| IoanaMaria12345678910 a întrebat:

Hei! Puteți sa-mi spuneti niste facultati la care poți intra usor fără a plăti? Adică la buget?

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La BUGET nu pot intra decat premiantii, adica doar aceia care muncesc din greu si se mentin la medii intre 9.50 si 10.
Pentru cei care muncesc usor, raman locuri numai la plata.

| Aasdfghj a răspuns (pentru Violleta2022):

Foarte gresit. La Facultatea de Geografie de la UB, se intra pe locuri bugetate si cu medii sub 7. happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Aasdfghj):

Nu-i adevarat. Poate se ocupa locurile fara examen, dar bugetul se aloca numai celor cu medii foarte mari, nu la toata pleava.

| Aasdfghj a răspuns (pentru Violleta2022):

Sustine asta cand ai dovezi ca asa se intampla. Am comentat avand surse sigure. happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Aasdfghj):

Pune aici sursa sigura, ac eu nu am pomenit ca studentii slabi, sa primeasca bani de la buget.
Eu nu stiu din auzite sau barfa de la colt de strada, ci pe propria-mi piele, fiindca am primit bursa de merit, cat am fost studenta si nu existau note mai mici de 9.

| Aasdfghj a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt studenta la aceasta facultate, de asta stiu.happy am dat un exemplu de facultate la care poate intra cu medie mica. Tu ai afirmat ca asa este peste tot. Ei bine, nu, nu e asa peste tot.

| Robert2526 a răspuns (pentru Violleta2022):

Dacă confunzi bursa de merit cu bugetarea studiilor cred că știi pe propria-ți pentru că tu erai secretara ciufută care făcea listele pentru bursă. Sau poate doar portarul unității de învățământ.

Sunt o mulțime de facultăți unde poți intra la buget și fără medie de peste 9 cum sunt și facultăți unde ultima medie la buget a fost 9.56 anul trecut dar ceea ce ai susținut tu că doar cei cu peste 9 sunt bugetați demonstrează faptul că cea cel mult ai pășit într-o facultate prin secretariat sau poate chiar la pază ori spălat toalete.

| Robert2526 a răspuns (pentru Aasdfghj):

Studentă la Geografie, foarte frumos! Te felicit pentru asta, mulți vor spune că nu ai ce face cu Geografia dar cu nicio facultate nu faci nimic doar pentru că o ai. Este greșit să crezi că dacă ai terminat o facultate automat ți se cuvine ceva. De aici pleacă problemele, pentru că oamenii au senzația că dacă au făcut facultate automat sunt niște speciali.
Baftă în ceea ce vrei să faci!

| Aasdfghj a răspuns (pentru Robert2526):

Multumesc! Nu am impresia ca daca esti la o facultate ai si facut ceva maret in viata. E un pas spre a face ceva dar nimeni nu garanteaza ca o sa ai un job bine platit, super smecher, imediat dupa absolvire. Trebuie sa muncesti pentru asta, sa te agati de orice oportunitate care iti apare in cale.

| sierra1 a răspuns:

Intri și o termini degeaba

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! La UB la Facultatea de Geografie, ai sanse sa intri la buget chiar daca nu ai o medie mare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aasdfghj):

Aha, si ce faci cu facultatea de geografie? Hai la UBB Cluj sa vezi cati absolventi lucreaza prin mall ca vanzatori. Ia si intreaba ce studii are fiecare. Unde sa faci turism in Romania? Cel mult ca profesor de geografie prin vreun sat unde faci si naveta.

| Aasdfghj a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cu alte facultati ce faci?happy Trebuie sa te duca capul sa te descurci nu sa astepti sa ti se ofere ceva gratis.

| eckblume a răspuns (pentru Aasdfghj):

Sustin ce spui. La Universitatea din Sibiu, Facultatea de Industrie Alimentara (sau ceva de genul) s-a intrat la buget cu media de 6, 40. Daca nu e bataie pe locuri, mai scade media. Plus ca la repartizarea buget/taxa mediile nu sunt doar de 9 si 10.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde de ce medie generala ai la bac. Te uiti pe site-urile facultatilor care te intereseaza cat a fost ultima medie la buget, sa vezi cam ce note au cei care se inscriu acolo. Asa vezi daca ai sanse de buget.
Facultati mai serioase ar fi: litere, drept, Academia de politie, Academia fortelor terestre, politehnica, medicina. La unele se da examen cum e la medicina, armata, politie, politehnica, drept. La litere stiu ca nu se da. Pentru buget ai nevoie de o nota bunicica, fie la bac fie la examenul de admitere.