| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

Hei salut! cand o sa termin liceul vreau sa imi deschid un magazin de calculatoare(sa vand calculatoare si accesorii pentru acestea). Intrebarea mea este ce liceu trebuie sa am pentru a putea deschide un astfel de magazin
Funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a deschide un magazin de calculatoare n-ai nevoie de anumite studii, totul este sa te pricepi si sa ai suma necesara infiintarii unei firme (cea mai simpla este SRL-D, la care esti si ajutat de stat).

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciun liceu. o afacere nu necesita studii neaparat atat timp cat stii cu ce se mananca afacerea respectiva.

PS. un magazin cu calculatoare este sortit esecului pe o piata online in plina dezvoltare si condusa de giganti precum eMAG, cel, altex

| neutrino a răspuns:

Pentru asa ceva nu-ti trebuie neaparat un liceu.

| Lioana a răspuns:

N-ai nevoie de studii ci de bani pentru a deveni comerciant si a deschide un magazin, indiferent de ce produse vinzi.
In primul rand ai nevoie de un spatiu pentru magazin, apoi sa-ti faci o firma pe care sa o inregistrezi la Camera De Comert, probabil vei avea nevoie si de angajati (vanzator, contabil s.a.) Produsele de unde le aduci? Trebuie sa le achizitionezi ieftin ca impreuna cu adaosul pe care-l pui sa ai un pret la care sa si cumpere oamenii, altfel ramai cu marfa nevanduta.

| StefanCosmin a răspuns:

Mate-info (nu stiu daca exista profil separat pentru informatica)