| AnneBre a întrebat:

Hei. Sunt clasa a XI-a si as vrea sa ma gandesc de pe acum la o facultate(preferabil din Iasi). Vreau sa pot iesi ceva din ea, sa nu o fac degeaba. Mentionez ca sunt la profil uman, deci clar nu am ce cauta la medicina sau altele de genul.

3 răspunsuri:
| katy a răspuns:

De multi ani nu se mai tine cont de profilul pe care il termini la liceu.Important e sa mergi unde ai inclinatie.

Răspuns utilizator avertizat
| Ωmega a răspuns:

Cum am mai spus si altcuiva, cand faci facultate, o faci pentru tine in primul rand. Facultatea e sansa sa inveti si sa aprofundezi ceva ce iti place, spre deosebire de cei 12 ani de scoala unde trebuie sa inveti "ce ti se spune". Cand o alegi, asigura-te ca faci o alegere cu inima si ca te indrepti catre ceva ce iti place si ai vrea sa aprofundezi in primul rand. Gandeste-te si la ce job ai putea sa ai datorita facultatii, insa nu fa din asta factor definitoriu al alegerii, pentru ca sunt foarte putini oameni care ajung sa lucreze si mai mult, sa faca si cariera in domeniul in care au facut invatamantul universitar. Deci nu lasa asta sa iti influenteze decitia foarte mult pentru ca e posibil sa regreti pe urma.
Succes pe mai departe happy