| RebeccaD a întrebat:

Am o intrebare. Am trecut in clasa a8-a,iar profesoara noastra de engleza cu care am facut 4 ani nu va mai preda la noi in scoala din anumite motive. Precizez ca nu sunt deloc buna la engleza, desi aveam doar 9 si 10. Ma straduiam sa inteleg, dar nu puteam. Problema mea o reprezinta TIMPURILE VERBALE. Nu stiam decat prezentul simplu si continuu. Ma rog, invatam formulele, dar doar pe acele 2 timpuri stiam sa le folosesc. Acum sunt in vacanta si incerc sa iau lectii online dupa net. Sunt foarte bune, insa am o nelamurire. Va rog, daca nu sunteti foarte siguri nu copiati raspunsuri dupa net, raspundeti cum stiti voi, explicati cu, cuvintele voastre. Dupa net am luat si eu si chiar nu inteleg. Stiu ca " trecutul simplu" (past simple) exprima o actiune savarsita si incheiata in trecut. Asta am priceput imediat, pana cand am ajuns la "prezentul perfect" (present perfect). Despre acest timp stiu ca exprima o actiune incheiata in trecut sau o actiune inceputa in trecut care continua si in momentul vorbirii. De exemplu :
I`ve seen your picture (ti-am vazut fotografia). -Present perfect
I visited him yesterday. (L-am vizitat ieri)-Past simple.

... Ambele reprezinta actiuni incheiate in trecut. Asta nu inteleg. Exista vreo regula intre aceste 2 timpuri, cand se foloseste unul si cand celalalt? Pentru ca amandoua definesc o actiune care deja s-a terminat. (cu exceptia faptului ca la prezentul perfect poate exprima si o actiune trecuta care continua si in momentul vorbirii.). Adica pentru a exprima o actiune terminata in trecut pot alege eu un timp pe care sa-l folosesc, sau este o regula care imi spune pe care din ele sa-l folosesc? Chiar nu pot sa inteleg. Si inca ceva, cum pot face sa retin mai repede cuvintele in engleza? Incerc sa traduc cat mai multe texte din romana in engleza, si ma gandeam ca as putea sa ma uit la filme in engleza, fara subtitrare in romana, poate incep sa retin mai usor. La romana invat foarte repede teoria sau la alte materii (in afara de istorie), insa cand vine vorba de limbi straine, mai ales engleza (france imi place) nu pot retine foarte repede cuvintele. Iar daca stau sa le tocesc, apoi le uit. Va rog, ajutati-ma. Dau funda. Multumesc!

1 răspuns:
| biiannncaa a răspuns:

Cand folosesti PP (Present Perfect) nu spui cand s-a intamplat actiunea concret. In loc de yesterday, last week, last year folosesti ever, never, once. Da, se petrece in trecut dar timpul este vag, nedeterminat. La PS (Past Simple) stii sigur ca ieri s-a intamplat actiunea.
De exemplu:
PP: I have been to Spain.
PS: Last year, I traveled to Spain.

Pentru a retine cuvintele noi in engleza fa multe compuneri. Foloseste cate 5-6 cuvinte intr-o compunere. Daca ai cunostinte cu care vorbesti in engleza, incearca sa introduci cuvintele in vocabularul tau cu acele persoane. Americanii isi scriu pe biletele cuvintele noi si le invata mecanic.