| Afghfjhgthgh a întrebat:

Am venit din nou cu o mica - mare intrebare Deci eu imi doresc de mult sa ajung jurnalist. Si nu ma voi lasa pana nu imi indeplinesc visul! Dar am citit ( auzit ) ca nu se castiga bine in Romania. Daca nu as vreo oferta sa plec in strainatate voi munci aici. dar cum salariile sunt de mizerie. as vrea sa mai fac ceva infara de asta. Un fel de hobby. Imi place enorm sa dansez si ma pricep. Acum al doile-a vis este sa devin coregraf. big grin

Adica se castiga bine din asta? Ocupa mult timp? Pentru ca si ca jurnalist iti ia aproape tot timpul. credeti ca se pot face ambele deodata? Ce trebuie sa urmez pentru a deveni coregraf? Cat castiga? Trebuie sa faci vreun curs. ceva?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
sunt doua cariere care iti necesita timp si multa munca, decat sa faci 2 si niciuna buna, mai bine fa una si buna, daca pui valoarea banului pe primul loc, nu realizezi nimic, roadele muncii tale vor fi cheia spre marirea salariului tau..si asta zice tot!
O zi frumoasa sa aihappy

2 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Salut. Iti scrie un autor. Incearca sa ai grija la gafele de scriere si exprimare (chiar daca suntem pe un site). De asemenea, o propozitie nu incepe NICIODATA cu ''deci''. Nu vreau sa-ti tin morala, vreau doar sa te ajut (spre deosebire de alti frustrati de pe acest site). Acum, treaba asta cu ''salariu de mizerie'' nu-i tocmai adevarata. Am fost vreo 3 ani de zile parte din mass-media romanesca. Atat presa scrisa (strict editoriale) cat si televiziune (am avut o emisiune zilnica de revista presei timp de 2 ani la un post regional). Se poate castiga extrem de bine din mass media, in primul rand daca esti bun si esti in televiziune. Si in presa scrisa sunt salarii bune daca desigur nu esti pus sa faci munca de jos (adica sa scrii articole simple pentru un ziar). Un editorialist castiga extrem de bine, reporterii buni castiga si ei bine. Cei mai buni din domeniu castiga extrem de bine. Presa nu se rezuma la un ziar local citit de 4 pensionari la piata. Daca iti doresti cu adevarat si esti si talentata eu spun sa iti urmezi visul. Coregrafia e si ea o meserie frumoasa insa trebuie foarte multa munca. Am multi prieteni dansatori profesionisti si coregrafi si stiu cata munca depun. E o cariera ce necesita o dedicatie exemplara. Trebuie sa iti cantaresti bine optiunile si sa alegi atat cu capul cat si cu sufletul. Eu iti doresc mult succes si daca mai ai nelamuriri e usor sa ma gasesti. O seara frumoasa.

| kolcov a răspuns:

In ziua de azi toata lumea da la jurnalism nu mai e o meserie de baza, pentru ca e foarte greu sa devii unul din cei buni.