| cryss2005 a întrebat:

Aș avea niște mici întrebari legate de aviație, pilot de avion și tot ce ține de astea.
Eu sunt fata și port ochelari. Vreau să mă fac pilot de avion. Vă rog să îmi dați daca știți niște răspunsuri la următoarele întrebări :
1. Un pilot de avion, poate să poarte ochelari? ( Am -1, 25 la un ochi și -2, 25 la celălalt).
2. Ce liceu trebuie să fac? ( Profil, pot da la mate-info? )
3. Ce academie/facultate trebuie să fac?
4. Ce înălțime trebuie să am?
5. Se câștigă bine?
6. Ce mai trebuie să știe să facă un pilot de avion, înainte de a ajunge la bord?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1 - nu treci de vizita medicală. E "la sânge". Celelalte puncte nu mai contează. Sorry dar aşa stă treaba.

| cryss2005 explică (pentru sierra1):

Să înțeleg că nu pot fi pilot dacă am ochelari, nu?

| sierra1 a răspuns (pentru cryss2005):

Nu treci de vizita medicală

| wpetterssone a răspuns (pentru cryss2005):

Există o limită în care ai putea să te încadrezi în care persoanele cu dioptrii mai mici decât acea limită pot pilota o aeronavă.
Poți urma orice liceu, dar oreferabil este să urmezi un liceu care se bazează pe matematică, fizică și engleză.
În România, studenții care doresc să devină piloți urmează Școala Superioară de Aviație Civilă, costul iei depășind 70.000 EUR.
Există limită minimă pentru încadrare pilot la înălțime.
Sunt companii aeriene care își plătesc piloții destul de bine.

| CodrutElian1990 a răspuns:

La vizita medicala speciala care se face pentru piloti, sunt admisi cam 1/50-60 din cei care sunt declarati sanatosi din toate punctele de vedere la o vizita medicala "civila".
cat priveste vederea, fara ochelari este obligatorie.