| Pushing a întrebat:

Hei TPU, la facultatea de drept ce ore se fac? Matematica se face? Daca da orele vor fi usoare adica matematica va fi usoara?

7 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Nu cred ca orele de la facultati vor fi usoare! Depinde de performanta de invatare al studentilor!

| Lina1993 a răspuns:

Salut!
ti-am lasat mai jos linkul facultatii de drept din Bucuresti, te uiti la sectiunea "orar" si o sa ti se donwloadeze un fisier cu orarul- toate materiile pe care le faci :)
http://www.drept.unibuc.ro/ORAR-s135-ro.htm

| pufipo a răspuns:

La drept nu se face matematica.
Daca ai intrebari, vino cu un un pm si iti pot oferi detaliile necesare (am absolvit dreptul)

| Pushing explică (pentru pufipo):

Pai bine atunci : cam cate ore se fac (pe zi)?
Daca dupa absolvire ar fi sa merg in alta tara crezi ca ar fi mai avantajos (in general vorbind) fata de Romania?
Ce avantaje si ce dezavantaje aduce absolvirea unei facultati de drept?

| pufipo a răspuns (pentru Pushing):

Cursurile si seminariile dureaza 2h - ai in principiu pauza de 2h pe zi (asta daca nu ti se muta un seminar sau se gandeste profu' ca desi ai pauza, tu trebuie sa inveti, etc) - eu in primul an aveam 4 cursuri pe zi si 1 seminar
Ca sa te bucuri de avantajele facultatii de Drept trebuie sa treci prin multe. Dupa absolvirea celor 4 ani de studiu poti decide ce vrei sa devii. avocat, procuror, judecator, jurist, notar etc. dupa care urmeaza un examen in barou sau la INM, daca esti admis esti realizat. Probabil stii si tu ca majoritatea celor care ti i-am enuntat mai sus beneficiaza de un venit foarte mare in urma serviciilor prestate, deci asta ar fi un avantaj. Insa cu Dreptul mai poti lucra si la politie, asta in cazul in care se fac angajari din surse externe. Poti practica diferite meserii dupa ce termini facultatea, bineinteles daca pe parcursul anilor inveti
Exista programe gen erasmus, schimb de studenti - eu am avut colegi care s-au dus in franta si la sfarsitul schimbului, au sustinut ceva examene acolo si au ramas in franta.
Dezavantajele facultatii ca ai foarte mult de invatat si daca nu iti place, nu te apuci ca sa nu te dai cu capul de prag mai tarziu si sa regreti.
Daca in timpul facultatii nu incerci sa te implici dupa iti va fi mult mai greu cand vei alege sa profesezi

| RaduXZ9 a răspuns:

Nu trebuie sa iti alegi facultatea dupa numarul de ore al unei materi, facultatea este un lucru important si trebuie sa-l tratezi cu seriozitate.

| Pushing explică (pentru RaduXZ9):

Nu incerc sa fac asta pur si simplu sunt putin curioasa in legatura cu facultatea la care voi merge in viitor