| Dy2000 a întrebat:

WHAT? La facultatea de drept se face matematica? rolling on the floor?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se face Matematică!

Vezi şi un Orar la linkul :
http://www.dimitriecantemir.ro/docs/ro/orar_zi.pdf

Toate cele bune.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La drept nu se face matematica.

| alessia5158 a răspuns:

Este adevarat ca la o facultate de drept nu se studiaza matematica dar, dupa licenta, majoritatea covarsitoare a absolventilor ajung "someri licentiati in drept"!--- aceasta, fie pentru ca nu intra in barou si nu au un "maestru" indrumator pe parcursul celor 2 ani de stagiatura, fie ca nu intra la Institutul Superior al Magistraturii.
Vezi o statistica (2013) privitoare la procentul de promovabilitate a absolventilor de drept din toate universitatile, la examenul de intrare in avocatura :http://www.luju.ro/......eAmark.pdf

| anonim_4396 a răspuns (pentru alessia5158):

Adica,exista posibilitatea sa fac facultatea asta dar sa nu ajung avocat? sa nu lucrez in domeniu?

| alessia5158 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, exista aceasta probabilitate!--- mai ales daca vrei sa lucrezi in avocatura. Profesia de avocat este o profesie independenta---"in traducere", pe intelegerea ta, inseamna ca vei avea un venit numai daca vei avea clienti.La fel este si profesia de executor judecatoresc.Mai mult, dupa absolvire si licenta, trebuie sa dai un examen de intrare in barou dar nu inainte de a gasi un avocat care sa accepte ca si stagiar si care, din venitul lui, sa-ti plateasca un salariu pe toata perioada stagiaturii(2 ani!).Se practica "moda " ca stagiarul sa-si plateasca stagiatura, in cazul in care nu are pe nimeni apropiat in bransa(ruda, prieten)--- nu cu cateva mii de lei ci cu mii de euro!
Dupa absolvirea facultatii, avand doar licenta, poti profesa ca jusist la o firma.Ori, juristii nu sunt ceruti de piata muncii din Ro--- cand au nevoie, firmele se descurca fara sa se impovareze cu cheltuieli salariale tinand, ca angajat permanent, un jurist.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se face deloc matematica

| ElenaSA a răspuns:

Nu se face Matematica, dar se face Logica. Unele facultati au si curs de Contabilitate. Au tangenta cu Matematica.

| Teardrop a răspuns:

Nu se face.

| Vio2003 a răspuns:

La facultate se face putin din materiile importante si mai mult esentialul.

| suntserios a răspuns (pentru Vio2003):

La facultate se face doar esentialul nicidecum PUTIN din materiile importante ca nu e scoala