| anonim_4396 a întrebat:

ma poti ajuta cu un raspuns la aceasta intrebare? Pentru a iesi la pensie anticipata primesc penalizare 45%? Daca ma ajuta raspunsul tau poate dau

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L. 263/2010, privind sistemul unitar de pensii publice, exista doua feluri de pensii anticipate, respectiv pensia anticipata(art. 62-64) si pensia anticipata partiala(art. 65-67). Doar la pensia anticipata partiala se penalizeaza cu 0, 75% pentru fiecare luna, pana la implinirea varstei limita de pensionare. Citeste articolele indicate si vezi unde te incadrezi, legea este si aici: http://www.legestart.ro/......MzY2MTU3). htm. Numai bine!

2 răspunsuri:
| florinsandu a răspuns:

Da dar pana faci varsta normala de iesire, dupa aia poti lua pensia intreaga

| avantgarde a răspuns:

Depinde ce tip de pensie ai. Cel mai bun raspuns il poti gasi pe contract