| lulush a întrebat:

:*
Nu am mai intrat de mult pe acest cont..Acum sper sa ma ajutati cu o mica intrebare.
Sunt confuza.Nu stiu la ce facultate sa dau. Cum sunt din Constanta pot sa optez doar pentru Ovidius si anume:
Facultatea de arte ( actorie)
Facultatea de litere.
Am citit pe siteul lor, dar am nevoie de parerile celor ce sunt la aceste facultati.
Am inteles ca, cu facultatea de Litere nu faci nimic si intr-adevar pot face cursuri separate pentru lb straine daca vreau, iar la Arte am vazut ce criterii sunt si e cam greut. Nu spun ca vreau ceva usor, dar se munceste rau acolo si la admitere am vazut ca trebuie si proba muzicala: dans, ritm ce nu prea ma pricep.

Eu as vrea sa fac ceva cu care sa calatoresc. Initial voiam la Bucuresti la AS sa ma fac stewardesa dar nu am bani sa merg acolo.

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi, mai ales daca careva e deja la una din aceste facultati si daca stiti altceva corespunzator cerintelor mele m-ar ajuta mult. :* Fundoi!

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Actoria este pentru oamenii cu adevarat pasionati de asta si care au talent si se pregatesc deseori chiar din copilarie pentru asta. Chestia cu calatoritul e foarte relativa, nu ai nicio garantie ca vei calatori indiferent ce scoala faci (si ca stewardesa, trebuie sa-ti gasesti post mai intai) si te asigur ca si calatoritul asta este greu si obositor. Calatoresc oameni din toate domeniile, dar sincer mie nu mi se pare ca actorii chiar ar calatori foarte mult. Ai avea ceva mai multe sanse de calatorit daca ai fi traducatoare decat ca actrita, deci poate ar fi mai bine sa mergi pe partea de litere si poti deveni traducatoare cand termini. Ar mai fi si varianta sa mergi la Facultatea de Stiinte Economice, la economia comertului, turismului si serviciilor http://www.univ-ovidius.ro/facultatea-de-stiinte-economice ai multe oportunitati cand termini, in special pentru ca esti din Constanta, si lucrand in turism poate ai si mai multe sanse de a calatori. Succes!

| lulush explică (pentru mixxjim):

Mersi frumos :* m-ai lamurit cat de cat.

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Buna, eu ma duc la teatru big grin e foarte fain ai putea sa vi si tu.

| PisicutaMea a răspuns:

Pai trebuie sa te gandesti ce vrei sa faci.
Mie spre exemplu imi place limba romana asa ca optez pentru Facultatea de Litere. Dupa ce termin devin profesor, deoarece dupa parerea mea se castiga destul de bine:salariu+meditatii.
La actorie devii actor.
Trebuie sa te gandesti ce crezi ca ti s-ar potrivi.
Daca vrei sa calatoresti poti sa faci niste cursuri de ghid, asta ar presupune geografie(nu foarte multa), dar si limbi straine.
Succes! Sa ne spui si noua pentru ce ai optat!