| 141414 a întrebat:

Nu imi vine sa cred ca am ajuns sa pun aceasta intrebare, dar CE FACULTATE SA URMEZ? Eu intotdeauna am fost elevul bun la toate, mai putin la sport. Mi-am dorit sa fac medicina, dar in liceu am dat de un profesor de biologie care ma trata ca pe o proasta si am inceput sa urasc sa invat la aceasta materie, iar la chimie am pierdut mult, profesorul nostru murind si fiind inlocuit tarziu. Apoi mi-am dorit arhitetura, la sfatul domnului de matematica, desigur am talent la desen si de mica desenam cladiri, insa nu imi permit sa fac meditatii la desen. Ma atrage mult si informatica. Si visul meu pentru toata viata este sa scriu, dar in afara profesiei. In general imi plac materiile exacte, arta, in special literatura si artele plastice, imi plac oamenii ca si obiecte de studiu si tot ce poate fii numit filosofie, de asemenea fizica cuantica, traiesc dupa inspiratie si nu imi place sa fiu sedentara. Cand vine vorba de lucru in echipa, prefer sa fac totul singura sau sa coordonez totul. In plus sunt deshisa la orice e nou si perfectionista, dar nu as putea face ceva fara scoala. Si termin anul acesta. Deci ce ar trebui sa fac mai departe?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mare m-am regasit in ceea ce ai scris tu. Iti spun din proprie experienta ca orice iti va spune cineva, nu te va ajuta, poate doar pentru o perioada scurta de timp. Daca nu vrei sa ajungi la 30 de ani cu o slujba pe care o urasti trebuie sa cauti ceea ce iti place cu adevarat. Stiu ca este greu, asa mi-a fost si mie; in realitate raspunsul e foarte simplu doar ca noi astupam vocea inimii noastre cu cea a celor din jur.Banii nu iti vor aduce fericirea, dar din pacate e nevoie de ei pentru a putea ajunge la visul tau. Sfatul meu este sa nu te concentrezi pe aspectele materiale sau pe obstacolele care ar putea sa iti apara in cale. Daca lasi inima sa vorbeasca si mergi acolo unde te indeamna ea, chiar daca iti va fi extrem de greu vei fi fericita! Rezerva-ti timp pentru tine si gandurile tale!

| 141414 explică (pentru anonim_4396):

DA, chiar de a avea o slujba pe care sa o urasc, de a ma rata ma tem...

| anonim_4396 a răspuns (pentru 141414):

Asculta-ti inima si atat.Nu te mai gandi la partile negative. Gaseste ceea ce iubesti cu adevarat.Incearca sa iti imaginezi cum ar arata viata ta ideala daca ai putea sa faci tot ceea ce iti doresti.Banii vor veni ca un efect colateral, scopul tau trebuie sa fie fericirea la care tanjeste inima ta. Viata asta este scurta, de ce sa o complicam singuri prin lucruri care nu ne plac?!

| SpiridusuCamatar a răspuns:

Sfatul meu este sa mergi tare pe informatica. Este un domeniu competitiv - ca tot ai zis ca esti perfectionista, in programare ai ocazia sa demonstrezi asta rolling on the floor plus ca daca esti dedicata si perseverenta vei putea sa iti gasesti un job bine platit chiar din timpul facultatii.

De asemenea, vei putea sa lucrezi ca freelancer sau sa demarezi chiar tu proiecte individuale sau in cadrul unei echipe de programatori.

Cu toate acestea, decizia asta iti apartine tie. Informatica nu este nici pe departe un domeniu usor happy