| Cαmeℓiα a întrebat:

:]
Pentru Facultatea de Medicina ce profil trebuie urmat la liceu, adica daca faci bio-chimie iti va fi mai usor la admitere si la facultate?

Dau fundita la cel mai bun raspuns.

6 răspunsuri:
| Matt24 a răspuns:

Pentru medicina poti urma oricare dintre cele 2 profiluri reale, stiintele naturii sau mate-info, la ambele se face multa biologie si asta se cere mai mult la admiterea la medicina.Dar poti sa faci si un liceu cu alt profil si sa te pregatesti separat din biologie pentru examen.

| Zoey112 a răspuns:

Stintele naturi ar fi cel mai potrivit dar merge si mate-info

| ancaemilia a răspuns:

Daca faci bio chimie iti va fi mult mai usor la admitere iti urez bafta

| obsesion07 a răspuns:

Daca iti doresti sa dai la medicina,este recomandat profilul SN(stiintele naturii), dar cunosc persoane care au fost la filologie si au dat la medicina(bineinteles, cu meditatii, inainte de admitere). Alegerea este a ta, eu sunt la SN si este foarte greu...

| ccm1amy a răspuns:

Pentru medicina cel mai indicat este un profil "Stiinte ale Naturii". La mine in liceu, nefiind un profil foarte bun ( cea mai mica medie era in jur de 7) m-am inscris la "Matematica-Informatica", un profil foarte bun, apoi am dat la medicina. Este adevarat ca inainte cu 2 saptamani de admitere stateam zi si noapte cu cartea de biologie in mana, insa a fost usor. Eu iti recomand sa te duci la "Stiinte ale Naturii" pentru ca va fi mult mai usor la admitere. Sper ca te-am ajutat.

| xAnda a răspuns:

De obicei cine doreste sa dea la medicina in viitor alege profilul de bio-chimie (Stiinte ale naturii) pentru ca majoritatea care termina acest profil se indreapta spre domeniul medical. Profilul pune accent pe biologie, chimie si fizica iar astea sunt si materiile necesare pentru admitere (in functie de facultate, bineinteles. Sunt unele facultati de medicina la care admiterea este la un singur obiect la alegere din cele trei, fie si la biologie si la chimie s.a.m.d. Nu stiu neaparat daca iti va fi mai "usor" la admitere si facultate, dar cu siguranta ai mai mult timp de pregatire si iti prind bine orele in plus la aceste materii decat daca ai face filologie si ar trebui sa inveti singur mai mult, mai ales ca din clasa a 11a la filologie (dupa cum spuneam) nici nu se mai fac asa multe ore de bio, chimie.

Eu am facut mate-info bilingv engleza si am cativa colegi care au dat la medicina. Numarul de ore de bio/chimie a fost aproximativ acelasi dar a fost mai stresant pentru ca in timpul anilor trebuiau sa invete si la informatica de ex, care nu iti trebuie la medicina... Oricum, indiferent de profil, daca iti doresti sa dai la medicina nu trebuie sa urmezi un anume profil si desi e mai ok sa faci stiinte ale naturii pentru ca te poti axa mai mult pe materiile astea, trebuie sa inveti si sa te pregatesti mult individual! Bafta!