| madddie a întrebat:

Hei.Vreau o parere de la voi.Sunt clasa a 12a si trebuie sa imi aleg facultatea.Care vi se pare mai buna intre Facultatea de asistenta medicala si Facultatea de Biologie? Si buna ma refer si la oportunitatile de angajare dupa ce termin facultatea.multumesc

6 răspunsuri:
| SuperGirl122222222222 a răspuns:

Eu as alege Asistenta medicala.e cam greu, dar asta e, invatam. ajuta foarte mult, si pentru tine.si pentru viitor. Apai, depinde ce iti place. Succes.

| mixxjim a răspuns:

Desi ambele au durata de studii 3 ani, dupa facultatea de biologie de 3 ani in principiu trebuie sa faci si un master, deci inca 1-2 ani de studiu, ca altfel nu prea esti nimic. dupa cea de asistenta ai calificarea de asistenta si gata. dupa facultatea de biologie te angajezi ca profesor de bio, sau unde? eventual in cercetare (daca esti vreo zecista in facultate) sau poate-poate prin vreo fabrica de medicamente, daca mergi pe directia de biochimie. acum depinde si ce resurse financiare ai si cat chef de invatat ai, daca ai bani sa stai 5 ani in facultate si chef sa tocesti si sa dai examene 5 ani mergi la biologie. ca materie e posibil sa fie ceva mai greu de invatat la asistente, dar macar stii o treba cand termini. plus ca poti pleca in lumea larga daca ti se face de plecat la un moment dat, ca biolog poate nu happy oricum succes, orice ai decide!

| SMarius a răspuns:

Facultatea de medicina generala happy...

Acum serios, cel mai bine cotata din ce ai spus acolo e cea de asistenta medicala...si salar, si ciubuc, si loc de munca(daca termini facultatea aia pe bune, nu cu bani si fite).

| iefsul a răspuns:

Facultate de Biologie te ajuta mai mult

| stella390 a răspuns:

Pai cred ca la Facultatea de Biologie pentru ca daca vrei sa te faci asistenta in prezent nu prea sunt locuri si la biologie este mult mai usor poti sa devi ori invatator ori asistenta medic vederinar

| nicku92 a răspuns:

Da...aici mult depinde de tine
sa faci pasul corect, ca apoi pe viitor sa nu regreti, la alegerea pe care ai facut-o
sa fi-i demna de alegerea ta...
succese mari iti doresc!