| adela2012 a întrebat:

Hei! :* Vreau si eu sa stiu mai multe despre meseria de arhitect. Nu vreau sa imi dati definitii din DEX sau dupa alte site-uri, vreau sa imi spuneti voi asa ce stiti.
In general cu ce se ocupa, cati ani de facultate trebuie sa faci, chestii d'astea. Cat mai multe big grin. Tot ce stiti voi despre aceasta meserie :*

5 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

O meserie frumosa dar trebuie sa stii multa matematica pentru ca o sa te ajute la asta.
Trebuie sa construiesti case, muzee tot felul de chesti.
Cum am zis o meserie frumosa...

| thisisMirel a răspuns:

Arhitectii proiecteaza(inventeaza) case! Le deseneaza pe o foaie, si folosesc calcule matematice ca sa iasa realistic.Sau,sunt unii arhitecti care lucreaza de pe computer in anumite programe.Deci,acestia inventeaza, creeaza casa si muncitorii o fac, o ridica.Dar iti trebuie imaginatie ca sa fii arhitect!

| meoww a răspuns:

Nu e usor sa intri la o facultate de arhitectura, aceasta dureaza cam 5 ani. Ca sa fi admis trebuie sa fi foarte bun la desen si matematica. Poti sa mergi la un liceu de arte cu profil de arhitectura (eu sunt la o scoala de acest gen dar nu la arhitectura..iti spun din ce stiu), dar daca nu vrei probabil o sa ai nevoie de ceva meditai ca sa treci de examenu de desen.
Ai nevoie de geometre in spatiu, multe calcule si evident imaginatie si creativitate. Nu cred ca pot acoperi tot ce e se spus despre aceasta asa ca o sa iti dau cateva linkuri :
http://www.uauim.ro/facultati/interior/
*intrebare de pe TPU similara:
http://www.tpu.ro/......in-foarte/
"Calitatile unui bun arhitect":
http://www.flu.ro/articole/Cultura_urbana/calitatile-unui-bun-arhitect.html

Sper ca am ajutat. daca ai intrebari in particular, nu ezita sa intrebi o sa incerc sa raspund cat mai bine. Bafta!

| madyna22 a răspuns:

Ca sa fii arhitect trebuie sa stii multa matematica si fizica.Ei proiecteaza case, castele, muzee, monumente(turnul effel, turnu londrei etc). Pentru a afla de facultate cauti pe google"facultati de arhitectura Romania"si acolo iti da toate datele.Mult noroc...

| MirunaP a răspuns:

Buna! Din cate stiu se fac 5 ani de facultate.Trebuie sa faci schite, si folosesti foarte mult perspectiva.