| adela2012 a întrebat:

Hei, am si eu cateva intrebari in legatura cu meseria de politisit, daca ma puteti ajuta. Pentru aceasta meserie este nevoie de facultate sau de scoala si daca da, cati ani dureaza? Dupa ce termini faculatatea/scoala de politie iti alegi tu unde sa lucrezi? Adica daca vrei in trafic, sa investighezi crime s.a.m.d? Si cu ce se poate ocupa mai exact un politist, ma refer la ce am mnetionat mai sus (trafic, crime.) etc. Vreau cat mai multe detalii, va rog, imi puteti spune tot ce stiti. Funda! happy

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce vrei sa fii, respectiv ofiter sau subofiter. Pentru primul trebuie sa faci Academia de Politie, pentru al doilea o scoala de agenti de politie. Pentru ambele trebuie sa ai liceul cu diploma de bacalaureat, sa indeplinesti toate conditiile cerute si sa reusesti la admitere.
Dupa absolvire se face repartizarea, in functie de locurile disponibile, de optiunea ta si de media de absolvire.
Pentru detalii privind activitatea politiei te poti uita pe site-ul oficial sau sa citesti legea politiei romane si legea privind statutul politistului.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există Liceu de Poliţie!

Deci, poţi să te înscrii la ORICE liceu, să termini 12 clase, să promovezi BAC-ul şi, apoi, te poţi înscrie la o Şcoală ( postliceală ) de Agenţi de Poliţie ( pentru subofiţeri ) sau la Academia de Poliţie ( pentru ofiţeri ).

SINGURA Academie ( facultate ) de Poliţie este la Bucureşti - vezi linkul :
http://www.academiadepolitie.ro/

Mai sunt 2 Şcoli de agenţi de Poliţie :
* La Câmpina - http://www.scoalapolitie.ro/

* la Cluj - http://www.scoalapolcj.ro/

Toate cele bune.