| CopilCopacx3 a întrebat:

Heii TPU cum sa iau note bune la toate materiile fara sa invat ca tocilara? happy
Ps. Sunt clasa 9 happy

Răspuns Câştigător
| MaryD a răspuns:

Mai intai incearca sa fi cat mai atenta la ore, si daca nu intelegi ceva, roaga profesorul sa iti explice.asta e meseria lui. Daca nu mai are timp in ora, iti iei caietul de notite si ii spui ca n-ai inteles notiunea respectiva.
Daca e incapatanat si nu vrea, cauti pe google.
Din punctul meu de vedere tot ce trebuie sa faci e sa citesti lectia acasa, cat timp e "fresh" in mintea ta, si inca o data in ziua precedenta fata de materia respectiva.Incearca sa inveti cat mai logic, astfel mai intai sa intelegi informatia, apoi sa creezi niste legaturi in capul tau, astfel incat sa iti vina mai usor sa memorezi...
Poti sa te folosesti si de diagrame sau schite.
Inca un lucru important:incearca sa scrii cat mai frumos in caiet, sa nu ti se faca rau cand il vezi.

2 răspunsuri:
| PisicutzaCenusie a răspuns:

Trebuie sa intelegi ce citesti nu sa inveti motamo, sa fi atenta la ore, sa intrebi inca odata profesorul daca nu intelegi.Sa fi cea ma buna. Papa!