| Ioelamariaave a întrebat:

Am o problema si sper ca ma veti ajuta. Sunt in clasa a 8 a si am numai note si medii de 10. Mereu am avut medii bune chiar daca nu tocesc, spre deosebire de altii din clasa mea. Sunt sociabila, ma inteleg bine cu aproape toti colegii, am multi prieteni in clasa, printre care si grupul "principal" de fete, insa cateodata unele persoane imi spun ca sunt tocilara, doar fiindca am media 10 stiu ca e ridicol, dar aceste persoane chiar daca spun ca glumesc, eu chiar ma simt afectata de acest lucru.si nu ma refer aici la persoane cu care nu ma inteleg bine, ci chiar la prieteni uneori! nu stiu ce sa fac.chiar ma deranjeaza
PS: nu imi place sa citesc, nu invat pe dinafara dar pur si simplu ma fac asa uneori, si ma simt afectata
Ajutati ma pls
Funda!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Si pe tine ce te deranjeaza, ca ti se spune "tocilara"?
Nu-ti fa probleme, asa se spune tuturor cu medii foarte mari, este o tendinta de generalizare, chiar daca tu ai alt sistem de invatat, invatand logic, nu tocind.
Nu ar trebui sa te supere acest lucru, care vine ca o confirmare din partea lor, ca esti mai buna ca ei la scoala.
Incearca sa fii mai cerebrala cand vorbesti cu ei si sa nu le arati ca te afecteaza termenul ala ridicol, amuza-te pe seama lor, spune-le ca nu-ti pasa ce termen folosesc, atata vreme cat metoda ta de invatat aduce note mari.
Sfatuieste-i sa faca la fel, daca sunt in stare si sa aiba aceleasi rezultate.

PS Un copil inteligent, nu s-ar lasa frustrat de prostia altora.

2 răspunsuri:
| Doarunaltutilizator a răspuns:

Eee si ce daca? Nu lua in seama ce spun altii, daca iti sunt prieteni inseamna ca doar glumesc cu tine si atat.
Asta nu e un motiv de suparare.

| Ioelamariaave explică (pentru Doarunaltutilizator):

Da,dar exagereaza, de exemplu, am fost sapt trecuta dupa scoala, la un magazin din apropiere, impreuna cu 2 prieteni. Eu mi am luat cipsuri, la care unu dintre ei zice:"Credeam ca tocilarii n-au voie cipsuri" si daca stau mult pe telefon, la fel "nu credeam ca tocilarii au voie sa stea atata pe telefon" Chiar ma enerveaza, si eu sunt tupeista, adica imediat le dau replica, dar nu mai reziiist!