| Lightmeup a întrebat:

Heiii, ce inseamna sa fii redactor - sef la o revista?

fac voluntariat la o scoala speciala si un coordonator m-a numit redactor-sef; cam ce atributii ar trebui sa am si ceva indicatii, va rooog, nu am mai facut asa ceva niciodata...

Răspuns Câştigător
| DanyXhell a răspuns:

Persoană care lucrează în redacţia unui ziar, a unei reviste etc. sau care redactează (2). 2. Persoană care scrie, care întocmeşte, care compune un articol, un act etc.

Atributiile :
- coordonarea echipei redactionale
- organizarea si coordonarea sedintelor de tematica/ sumar
- propunerea de noi teme
- propunerea de noi subiecte si surse de informare
- delegarea responsabilitatilor catre redactorii din cadrul echipei
- urmarirea indeplinirii responsabilitatilor
- urmarirea concurentei/ partenerilor
- dezvoltarea parteneriatelor cu mass media
- realizarea de raportari saptamanale, catre manager.

Sper ca te-am ajutat.

Funda? big grin

2 răspunsuri:
| GrEeNHeArT a răspuns:

Poti citi aici.o zi din viata unui redactor-sef;)

http://www.121.ro/......lade-.html

| streetdisaster a răspuns:

Pai, tu decizi ce contine revista. articole, poze, etc happy iti alegi cei care sa te ajte, si la fiecare ii dai o sarcina... si mai departe habar nu am ce sa zic decat bafta :*