| Feri5 a întrebat:

Hey! Am și eu o întrebare... Dacă plec cu Erasmus intr-o țara cum ar fi America, as putea sa ma stabilesc acolo la facultate fără sa trebuiască sa ma întorc înapoi in România? Menționez ca vreau sa fac medicina la București dar sa plec cu Erasmus in America pentru ca îmi doresc sa văd cum este sistemul medical de acolo și sistemul lor de educație fata de noi. Deci se poate și din primul an? Cum e mai ușor? Sa te înscrii acolo direct la colegiu și apoi sa faci medicina sau sa mergi cu Erasmus? Dau fundița celui mai detaliat răspuns! Thank you for your help!

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

1. Erasmus e doar pe europa.

2. Nu cred ca exista nici un program similar pentru ca SUA nu aplica procesul bologna (ala dupa care sunt organizate studiile superioare in Europa, ala cu creditele de care cred ca ai auzit) iar daca nu il aplica orice studii ai face acolo nu pot fi recunoscute de facultate din Romania deci timpul petrecut acolo e pierdut. In plus bursele Erasmus sunt platite de UE ca sa apropie statele din Europa, n-au nici un interes pentru state.

3. Cu erasmus nu poti sa te stabilesti acolo, chiar daca mergi in Europa. Tu esti inscris la o universitate din Romania, dupa ce iti trece semestrul/anul trebuie sa te intorci incat cei de aici sa iti echivaleze studiile si sa iti iei licenta.

4. Programele astea sunt o idee proasta pentru facultatile dificile cum e medicina, semestrul/anul petrecut in deplasare e semi pierdut ca in multe cazuri nu o sa intelegi limba sau iti va fi îmi greu s aivneti in engleza. Cand te intorci va fi nevoie sa reiei tot si aia e imposibil al cat e de invatat la medicina.

3. Poti aplica, exista firme care contra cost te ajuta sa iti faci dosarul, dar daca nu prinzi ceva bursa completa (adica esti un pui de geniu) costurile cu scolarizarea in domeniul de care zici pot ajunge lejer la 2-300.000 de dolari

6. Daca vrei sa profesezi ca medic acolo, mai bine faci facultatea aici si dupa vezi ce echivalari trebuie sa dai ca sa poti profesa in spate, imi imaginez ca vor fi cateva examene extra. Scolarizarea in state e extrem de scumpa si daca nu cumva esti ruda cu Tiriac nu o sa-ti permiti veci fara sa ai datorii de platit pana la 40-50 de ani.

| Feri5 explică (pentru RoCkKiD):

Bun. Am înțeles! Și cum merge treaba asta cu echivalarile? Trebuie sa dai examene sau sa mai faci încă odată facultatea de medicina in SUA?

| RoCkKiD a răspuns (pentru Feri5):

Nu mai faci facultatea o data, dai doar niște examene.

| Feri5 explică (pentru RoCkKiD):

Thank you very much! I gonna to travel in USA! I understood now how is the admission procces in USA!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Erasmus din ce stiu eu e doar in cadrul Europei
2. Sa ajungi student la o facultate presupune sa iei admiterea nu sa ramai acolo ca ai ajuns cu un program de exchange
3. In SUA pe langa admitere si restul ai nevoie si de viza

| Feri5 explică (pentru suntserios):

Știu! Mulțumesc de detalii. Deci cu Erasmus nu pot pleca in SUA? Știu ca îmi va trebui o viza de studii F1, parca, dar cum e mai bine? Cu Erasmus sau fără? (Cu înscriere și admitere)

| Jakye a răspuns (pentru Feri5):

Nu, nu poți pleca în USA cu Erasmus.