| Trnadafirroz a întrebat:

Salutare si Paste Fericit la toti! Am o intrebare. Doresc sa devin medic gineoclog, dar ma gindesc ca sa nu fac liceul, mai bine ma duc si absolvesc un colegiu de medicina-4 ani, iar apoi la facultatea de medicina. Cine stie citi ani voi mai invata la facultate in total, daca voi absolvi colegiul de medicina mai intii? Cum credeti e greu sa devii asa medic? Si daca dupa colegiu de medicina doresti sa intri la facultate, intri cu oricare nu ar fi media?

1 răspuns:
| croissant a răspuns:

Colegiu inseamna liceu de fapt. Facultatea se face 6 ani + 2 stagiatura. Sunt un numar de locuri la buget (primele medii intra la fara taxa) restul la taxa in limita locurilor. Daca ai 100 locuri, sa zicem ca 20 sunt la buget restul la taxa, primele 20 medii cele mai mari intra la fara taxa restul 80 la taxa, si toti inscrisi peste cei 100 raman pe dinafara. Deci conteaza si media.