| EsteraIulia1918 a întrebat:

Hey, daca sa zicem medicina nu ar fi potrivita pentru mine, din cauza conditiilor de lucru, adica sa zicem mirosuri, si alte lucruri, credeti ca farmacia ar fi o optiune? De ce farmacia nu e considerata la fel ca si medicina, adica tot atat de raspandita, ca sa zic. Sau poate nu am intalnit eu.

Răspuns Câştigător
| AdelaElena88 a răspuns:

Crede ma ca nici anatomia nu este foarte ușoară.Im general, chimia și fizica ridica probleme pentru ca se bazează pe matematica.Și matematica nu este punctul forte al tuturor, cu toate astea este necesar sa o învățăm, la un nivel minim, pentru ca ne poate ajuta foarte mult. Și eu am ales tot medicina și nu vreau farmacie din frica asta pentru chimie. Teoria la chimie și reacțiile nu e problema le învăț, în schimb când vine vorba de probleme acolo ma pierd de cele mai multe ori, pentru ca matematica mi s-a părut întotdeauna mai dificil de digerat.Mult succes, ideea e sa alegi ce îți place și ceva la care crezi ca o sa te descurci.Bafta!

7 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Nu inteleg de ce se face facultate pentru farmacie. ce face o farmacista face si o vanzatoare din piata. vine lumea, cere ceva si tu ii dai de pe raft. ai nevoie de 10 minute de training nu de 5 ani de facultate sa dai ceva de pe raft.

| Rocsid a răspuns (pentru peperonies):

Ca farmacist trebuie sa si prepari medicamente..care nu e tocmai usor..pe langa asta iti vine un client cu o durere si pe baza a ce iti spune el tu ii dai o medicatie care sa il ajute pana cand ajunge la doctor..De exemplu o migrena puternica.Da sunt multe medicamente cam pentru orice dar sunt oameni alergici la anumite substante si farmacista trebuie sa prepare in asa mod si doza incat sa nu ii faca rau unui om.

| EsteraIulia1918 explică (pentru Rocsid):

Am inteles, insa nu stiu cat se mai prepara medicamente astazi. Poate in laboratoare, si din astea.

| AdelaElena88 a răspuns:

Părerea mea este ca farmacia este o facultate la fel de grea, asemenea medicinii.Chiar dacă ai 5 ani, e destul de greu.Ba este foarte răspândită as putea spune; Numai la mine în oraș am numărat peste 10 farmacii.

| EsteraIulia1918 explică (pentru AdelaElena88):

Da, mi s-a spus ca ar avea unele avantaje, insa multi merg ar da mai degraba la medicina, decat la farmacie, poate din cauza biologiei? Adica la biologie se poate invata din mers, pe cand la fizica, chimie, e mai greu. Mersi de parere happy

| EsteraIulia1918 explică (pentru AdelaElena88):

Multumesc mult!

| AdelaElena88 a răspuns (pentru EsteraIulia1918):

Crede ma ca nici anatomia nu este foarte ușoară.Im general, chimia și fizica ridica probleme pentru ca se bazează pe matematica.Și matematica nu este punctul forte al tuturor, cu toate astea este necesar sa o învățăm, la un nivel minim, pentru ca ne poate ajuta foarte mult. Și eu am ales tot medicina și nu vreau farmacie din frica asta pentru chimie. Teoria la chimie și reacțiile nu e problema le învăț, în schimb când vine vorba de probleme acolo ma pierd de cele mai multe ori, pentru ca matematica mi s-a părut întotdeauna mai dificil de digerat.Mult succes, ideea e sa alegi ce îți place și ceva la care crezi ca o sa te descurci.Bafta!

| Rocsid a răspuns:

Farmacii sunt aproape pe fiecare strada..deci e destul de raspandita.E o profesie curata si respectata si se castiga decent..nu te gandii ca o sa faci mii de euro dar in orice caz dupa ce ai terminat castigi cam la fel ca un rezident sau chiar mai bine.plus ca poti lucra in laboratoare sau in ceva spital sau clinica si sa prepari medicamente.ca farmacist nu esti doar un simplu vanzator.Medicina generala are foarte multe ramuri,,radologie si imagistica,kinetoterapie, nutritie, farmacie, medicina dentara, asistenta etc.Deci daca vrei neaparat ceva in domeniu ai de unde alege..doar sa o faci cu placere..La toate e greu si mult de invatat..trebuie sa iti placa sa mananci cartile.