| Matrix123 a întrebat:

Hey. Daca urmez un liceu pe profil Stiinte Sociale, pot sa ma duc la facultatea de informatica? Eu vreau sa ma duc la liceul de informatica, insa mama zice ca ar fi mai bine sa urmez un liceu usor, dupa ma duc unde vreau... insa nu stiu ce sa zic... Pe de o parte, imi place informatica, insa imi surade ideea de a da si la Academia de Politie. Vreun sfat?

4 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Pai daca urmezi un liceu usor o sa ai impresia ca asa e si facultatea de informatica si probabil o sa faci o greseala.

Spune-i mamei tale ca mai bine faci greseala in liceu decat la facultate.

| AnastasiaK a răspuns:

Poti sa te duci la facultatea de informatica de la orice liceu. La Academia de Politie la fel. Dar tu chiar crezi ca e o idee buna sa urmezi un liceu usor (aka unul prost...ca un liceu usor, bun sigur nu e) ca apoi sa faci meditatii peste meditatii ca o sa fii paralel cu materiile pentru admitere?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot sa ma pronunt in legatura cu academia de politie, insa pot sa o fac in legatura cu cea de informatica
Eu sunt pe bio chimie, si am de gand sa urmez aceeasi facultate, la facultatile de care m-am interesat, admiterea se da la matematica sau informatica la alegere, admiterea fiind o varianta de bacalaureat de la profilul mate info la materia respectiva, daca esti mai sigur ca vrei sa dai la informatica, atunci mergi pe ceva real, stiinte ale naturii, sau cel mai bine daca reusesti, mate info, pentru ca aici faci ceva materie care ar putea sa iti cada la bac, daca nu, poti sa ramai pe un profil uman, insa o sa trebuiasca sa iti iei culegeri peste culegeri, sa faci notite peste notite si probleme peste probleme singur, cam asa fac eu, la stiinte ale naturii*profesorul nostru de info nu ne preda nimic, deci e ca si cum as fi pe uman*
Un liceu usor, totul e usor daca inveti: )) asa ca mergi unde simti ca vrei sa cintinui si ca poti sa inveti
Bafta!

| Clytia a răspuns:

La științe sociale nu faci informatică, o să faci doar tic. Iar la tic o să-ți spun ce făceam eu: competențe digitale, lucram în Excel, PowerPoint, lucruri banale aparent. Însă, dacă îți place așa de mult informatica, științe sociale e un profil lejer așa că ai avea timp poate să faci niște cursuri, meditații ceva, ca să înveți să faci programare și lucuri mai serioase pentru facultate.
De altfel, științe sociale ar fi poate cel mai indicat profil dacă ai vrea să dai la Academia de Poliție. Engleză și istorie o să faci destulă, plus că istorie o să trebuiască să înveți și pentru bac, numai ca pentru admiterea la Academie o să fie mai aprofundată materia.